Kyseessä Yanmar 3GM moottori ja polttoainelinjassa olevat banjoliittimet löystyvät ajossa. Miten perhana ne saa pysymään kiinni? Ei uskaltais lukitettakaan laittaa että ei tule muita murheita. Siirtopumpun ja hienosuodattimen banjoliittimet löystyy 10 tunnin ajon jälkeen ja alkavat tiputtaa polttoainetta. Kun ne kirii, niin pitävät kyllä muutaman tunnin. Kuparitiivisteet vaihdettu uusiin, mutta ilman tulosta. Ei uskalla alumiinirunkoon kovin lujaankaan vääntää.
Yanmar polttoainelinjan vuodot
10
1428
Vastaukset
- wertyuioiuytre
Alumiiniin kannattaa pultit kiristää momenttiavaimella valmistajan ilmoittamaan momenttiin, ei sillä, millä auton kannenpultit kiristetään, vaan pienemmällä ja tarkemmalla. Banjopulttiin ei saa myöskään jäädä putkesta jännitteitä, mitkä ravisuttaa pultin auki. Kierre pitää tietysti olla ehjä.
Näillä eväillä pysyy kiinni, ei aukea itsestään, toimii kaikissa maailman moottoreissa muillakin.- Kiyfcvjk
Joo mutta kun ei vaan toimi, ainakaan kaikissa. Tiedän ainakin kaksi Yanmaria missä tämä ongelma. Tuota putken jännitettä olen itsekin epäillyt, mutta siirtopumpun linjat on letkulla ja siinä sama homma. Ei auta momentit vaikka miten hienolla työkalulla kiristäis.
- Aloita_tästä
Kiyfcvjk kirjoitti:
Joo mutta kun ei vaan toimi, ainakaan kaikissa. Tiedän ainakin kaksi Yanmaria missä tämä ongelma. Tuota putken jännitettä olen itsekin epäillyt, mutta siirtopumpun linjat on letkulla ja siinä sama homma. Ei auta momentit vaikka miten hienolla työkalulla kiristäis.
Mitä materiaalia sen tiivisteen pitäisi olla, kuparia, terästä, alumiiniä vai pitääkö olla tiivistettä ollenkaan? Ja pitääkö olla molemmissa väleissä jos pitää olla?
- Tyrnäväntorpedo
Kokeile usit-tiivistettä
- Jjgdfjoug
No kappas vaan, pitääpäs käydä tommosia kysymässä ja kokeilla niillä. Lueskelin ulkomaan foorumeita ja en näköjään ole yksin tuon ongelman kanssa.
- Tyrnäväntorpedo
Jjgdfjoug kirjoitti:
No kappas vaan, pitääpäs käydä tommosia kysymässä ja kokeilla niillä. Lueskelin ulkomaan foorumeita ja en näköjään ole yksin tuon ongelman kanssa.
Varmista kuitenkin, että materiaali sopii yhteen dieselin ja sen lisäaineiden kanssa.
- momentum
Tyrnäväntorpedo kirjoitti:
Varmista kuitenkin, että materiaali sopii yhteen dieselin ja sen lisäaineiden kanssa.
Mitä lisäaineita torpeedo käyttää dieselissään?
Ei kai vaan 2-tahtiöljyä. - Tyrnäväntorpedo
momentum kirjoitti:
Mitä lisäaineita torpeedo käyttää dieselissään?
Ei kai vaan 2-tahtiöljyä.Jos ymmärsin kysymyksesi oikein, niin vastaan:
En ole tahdosta riippumattomassa hoidossa.
- Kiurfhjkj
No niin, löytyhän se vika miksi tärisee liittimet auki. Hienosuodatin ei ollut kunnolla kiinni moottorissa ja pääsi tärisemään omaan tahtiinsa.
- volvoton
Siiryin sähköiseen polttoainepumppuun ja jätin alkuperäisen suodattimen pois käytöstä. Toki linjassa on imupuolella suodatin sakkakupilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude11312368Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k21011592Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1499378Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h758766Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t708694Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht167505Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k116842Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk246246Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915885Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus605350