Voiko jotenkin tehdä virustarkistuksen dc :ssa tiedostoille ennen kuin aloittaa lataamaan niitä omalle koneelle? Varmaan tyhmä kysymys mutta jotkut nuo tiedostot joita haluaisin ladata vaikuttavat epäilyttäviltä enkä haluaisi konettani täyteen viruksia. Käytössä on win xp ja Antivir PE.
Ladatut tiedostot
viruksia?
5342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kunka meinaat sen onnistuvan?
Et voi ennen kuin lataat. Pitäs ton antivir.n tarkastaa. Mutta kun olet ladannut tarkista manuaaliseti ennen kuin aukaiset tiedostot.
ka mie oon ostanna elisa liittymän ja siihen lisäpalveluna fsecure. Ei hypi viirukset silmille.
Et vastannut kysymykseen lainkaan.
Virustutkan pitäisi blokata virukset siinä vaiheessa, kun ne yrittävät koneelle, eli käytännössä vasta siinä vaiheessa, kun virus on jo päässyt koneelle virustutka havaitsee sen ja varoittaa siitä. Eli käytännössä ei ole mahdollista skannata tiedostoja etukäteen- vasta sen jälkeen kun tiedosto on jo koneella. Eli hiukan järkeä mukaan latailuun. eMule on kai turvallisin noista p2p-ohjelmista, aMulesta puhumattakaan:)