Uskaltaako Linuxissa käyttää USB-tuulettimia?

Uutisissa kiellettiin kytkemästä USB-tuuletinta tietokoneeseen, koska niistä saatta tulla haittaohjelma. Onko tosiaan niin että myös Linux voi saastua USB-tuulettimesta?
6483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En ollut Singaporessa joten ei havaintoa noista.
Kaikki USB-laitteet voivat olla vaarallisia.
Linux ei tarvi tuulettimia, teidän surkeat laitteenne ehkä.

Äänestä
  • Jaa jos siinä on pieni moottori, hah.
    Eikähän singaporessakin mennyt siltä varoittajalta pikkusen överiksi!
    Niinkuin yleensä jenkeissä menee, siti kun ne itse tekis niin. Mutta kaikki ei ole yhtä paskoja!

    Noh. Useimmat linux jakelut on immuuneja moisille usb haitakkeille,
    Windowsissa sellaiset toimii.

    Mutta ylipäätään älä tunke USB-portiin mitään ylimääräistä sähkösyöppöä!
    Etenkään niitä mukinlämmittimiä! on jopa koneita jotk ei edes käynisty sellaisiaen kanssa kun 5v jännitteellä liikaa kuormaa.

    Äänestä

Eihän noissa tuulettimissa ole kytketty kuin USB:n virtapinnit. Samasta syystä pelkällä latauskaapelilla ei voi siirtää dataa esimerkiksi kännykän ja tietokoneen välillä.

Äänestä
  • tiedät onko data-linjoja kytketty johonkin? Päältä päin sitä ei näe mitenkään.

    Äänestä

  • mistäs kirjoitti:

    tiedät onko data-linjoja kytketty johonkin? Päältä päin sitä ei näe mitenkään.

    Sitten pitää katsoa sisälle jos päältä päin ei näe ja epäilee jotain.

    Äänestä

Jenkeillä on paranoidinen käsitys tietoturvasta, luulee että kaikki on kuin he.

Totuus, testattiin moista ja netistähän saa haitakkeen ja jota pikkusen muutaen se on sun hallinnassa. huomaamattoman usb muistin saa kun kuorii Nano usb muistin.
se osioidaan siten että se ei näy windowsissa, mutta bootatessa pyytää kutsun, haitake sinne ja homma hoidossa. sitten pitää vaan tunkee se lisu kohdekoneen usb reikään. ja se soittelee kotiin ja antaa koneen täyden hallinnan ja monitoroinnin.

Toihan oli vaan karkea testi, Koti ip oli ohjelmassa, joten kiinijäänti olisi taatu, jos moista käyttäisi hämäriin tarkoituksin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


USB-fanituote kirjoitti:

Uutisissa kiellettiin kytkemästä USB-tuuletinta tietokoneeseen, koska niistä saatta tulla haittaohjelma. Onko tosiaan niin että myös Linux voi saastua USB-tuulettimesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu