Kuinka nopeasti muistisairaus etenee?

huolessaeläjä

Kyse on kuusikymppisestä ihmisestä. Hän on yhä töissä, jonka ilmeisesti esimiestyön vapaudet ja työnantajan lepsuus mahdollistavat. Lähimuisti tökkii. Puhelimet ja avaimet ovat yhtenään kadoksissa. Jos hän saa kerralla hoitaa loppuun aloittamansa asian, se yleensä onnistuu. Mikäli taas tulee keskeytyksiä tai ilmaantuu muuta kiinnostavampaa, alkuperäinen homma yleensä unohtuu. Usein hän laittaa muistamattomuudestaan johtuneet ongelmat, kuten eksymisensä, muiden syyksi tai vähättelee niitä. Muiden mielestä muistiongelmat ovat aivan ilmeisiä ja sairaudesta on kyse. Kuinka nopeasti tila pahenee vai voiko etenemistä ylipäätään ennakoida?

6

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jgvuvhuvuhvivh

      Etenemistä ei voi ennustaa, mutta mitä nuoremmalla iällä muistisairaus alkaa, sen nopeammin se etenee. Näin kertoi lääkäri.

    • Omaishoitaja24

      Menee varmaan n4-5v jonka jälkeen alkaa loppuvaihe. Kun kävely alkaa loppua on loppuvaihe.siinä menee n3vuotta. viimeinen vuosi sängyssä.
      Keskimäärin näin.

    • Muisti

      Minulla on muistisairaus, en muista kuinka nopeasti se eteni.

    • Jonskuna

      Isäni kuoli noin 1v diaknoosin jälkeen.

    • Jaksaajaksaa

      Tiedän erään naisen, joka on sairastanut 15 vuotta, vasta viimeiset viisi vuotta ollut lähes liikuntakyvytön. Kovin yksilöllistä tämäkin on.

    • mulkukka2

      minullakin on AL varhainen diagnoosi.Olen 55v ja hyötynyt donepetziilistä n.puoli vuotta nyt.
      Teen kaiken vielä kuten aiemminkin. Hieman tosin tuleva pelottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10792
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5247
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4924
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      134
      4221
    8. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      6
      3659
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3514
    10. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3209
    Aihe