Sievin väkiluku kasvaa kuin lehmän häntä...

Kasvusuunta

alaspäin... Tilastokeskuksen tietojen mukaan kunnan väkiluku oli 5310/2010, 5285/2011, 5241/2012, 5198/2013, 5154/2014, 5124/2015, 5069/2016 ja 5035/2017. Meneekö alle 5000 vuonna 2018 - jää nähtäväksi.

Jotain kunnan pitäisi varmaan tehdä, että saisi pysyvän asutuksen säilymään paikkakunnalla. Uusia asukkaita kuntaan tuskin muuttaa, vaikka työntekijöitä tehtaisiin haalitaan ympäri Suomea - Ylivieskahan on lähellä.

Kunnan röyhkeys puhuttaa eikä kieroilu asioissa tunne mitään rajoja. Jos minulta mielipidettä kunnasta kysytään, kerron vain faktat ja lisäksi, että en ikinä muuttaisi Sieviin!

12

3707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinlinnassa

      Töitä on tarjolla kaikilla, mutta millaisella palkalla? se onkin eri juttu. Sievin halpatyövoimamarkkinat ei oikein vedä ihminen kun tarvii myös sen palkan samoin kuin yhteiskunta että se pyörii mitään palveluita ei voi käyttää jos kaikki palkkatulot menee kädestä suuhun. omistajilla ne vain miljardit lisii. työntekiät töissä lusii

      • Hyväksikäyttöä

        "Töitä on tarjolla kaikilla, mutta millaisella palkalla? se onkin eri juttu. "

        Ilmaiseksi tai liian halvalla ei mitään työtä kannata tehdä. Sehän nyt on itsestään selvä!


    • SimoToini20

      Lehmän häntä kasvaa ensin sikiönä ja sitten vasikkana täysi-ikäiseen asti. Sen jälkeen pysyy kutakuinkin samana.

    • Sikiövasikka

      "Kasvaa kuin lehmän häntä alaspäin ja/tai laskee kuin lehmän häntä alaspäin"
      - ovat kyllä aika vakiintuneita sanontoja, vaikka todellisuudessa "lehmän" häntä ei enää kasvaisikaan. Sanonta kuvaa kyllä todella hyvin aloituksessa esitettyjä Sievin kunnan uusimpia väestötilastoja.

    • vakiosikiö

      niin, eiköhän noin 35 kunnassa ole sama tilanne?

    • Ennuste

      Tilastokeskuksen väestöennusteen mukaan Sievin väkilukuennuste 2020-2040: 4946/2020, 4802/2025, 4675/2030, 4584/2035 ja 4509/2040. Onkohan näissä ennusteluvuissa jo huomioitu mahdolliset tuulivoimapakolaiset? Itse en muuttaisi paikkakunnalle, jonka maisemassa yksikään härveli pyörii lähietäisyydellä/horisontissa.

    • onneksivähenee

      Jaettavaa jää enemmän;)))

    • kkjgffd

      Tarvitsemme Pohjanmaalle lisää innokasta työvoimaa mm. eläköytyjien ja lisääntyvän teollisuuden ansiosta. Tavoitteeseen pääseminen on hankalaa, koska ihmiset mieluummin pakenevat tuulimyllyalueilta.

      Toivon päättäjiltä järkevyyttä tähän! Pohjanmaa on kasvava ja kehittyvä talousalue. Sitä ei saa eliminoida tuulivoimavaikutuksilla. Suomi tarvitsee Pohjanmaan satsausta kansantalouteen ja kasvuun! Suomen tasavallan presidentti ja hallitus ottakaa asia pikimmin käsittelyyn, jotta jumiutunut tilanne saadaan selviämään pian.

    • Taavitaapero

      Entäs tälläiset takapajulat kuin Halsua, Lestinjärvi,Kinnula, Reisjärvi. Onko maakunta mallille tarvetta?.Monissa kunnissa on velkaa mutta ei töitä.. Kunnan äyrikertymät laskee.

      • töitäonSievissä

        Heti pääsee töihin.
        Parisataa työntekijää tarvitaan lisää.
        Sievissä käy töissä
        satoja ulkopaikkakuntalaisia.
        ylivieskasta, Kannuksesta, Nivalasta ja Toholammilta.
        Kauempaakin mennään Sieviin töihin.
        Palkkataso on samanlainen jokilaaksoissa.


    • jostainkaukaa

      SIevissä saattaa olla ihan ok asua siihen saakka, kunnes joutuu tekemisiin Sievin jästipäisten asukkaita ajattelemattomien päättäjien kanssa. Tietysti hyviäkin päättäjiä joukossa on.

      Sievin väkiluku laskee ja sitä tuskin mikään saa enää nousuun. Tarvittaisiin aivan erilaista asukaslähtöistä politiikkaa, jotta tilanne muuttuisi. Mutta miten päättäjät saataisiin ymmärtämään tämä? Vaihtamalla?

      • Tuulivoimasyyniin

        Oikeusministeriö on osana korruption torjunnan edistämistyötä avannut uuden verkkosivuston Korruptiontorjunta.fi Sivustolta löytyy tärkeää tietoa korruptiosta ja aineksia korruptionvastaisen toiminnan edistämiseen.

        Kuntalaiset ovat omien asuinympäristöjensä asiantuntijoita! Kuntalaisten mielipiteet ovat ensisijaisia heidän asuinympäristönsä suunnittelussa ja päätöksenteossa. Avoimuus kunniaan päätöksenteossa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3588
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2016
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      861
    5. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      780
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      43
      775
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      59
      722
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      706
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      677
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      666
    Aihe