Kymiring miten kannattaa

dsadasdasd

Yksityisestä rahoituksesta ei ole tietoakaan, vaikka muuta annetaan ymmärtää. Koko rata on täysi mysteeri miten sitä muka ylläpidetään jatkossa. Jotenkin täysin sutena suntynyt ajatus.

7

567

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppapihjona

      Hyvin kannattaa, tukirahat jo jätkillä liiveissä ja taskut täys. Rataa ei kyllä saada valmiiksi, mutta rahanpaskaa tulee ikkunoista ja ovista

      • dsadasdasd

        Tämä projekti kun kaatuu niin sitten onkin selittämistä mihin rahat ovat menneet.


    • Vänrikki

      Tämä rata täysi PUHALLUS.

    • Anonyymi

      Tuleviin testiajoihin on vasta puolet lipuista myyty, kun hypetyksestä ja hehkutuksesta olisi voinut luulla, että liput menisivät kuin kuumille kiville. Kun elää omassa pikku rallikuplassaan, sitä kuvittelee kaikkien olevan yhtä innostuneita pärinästä ja savukaasuista. No kun emme ole.
      Radan yksityisen rahoituksen tarjosi rakennusfirma, joka lupasi luksushuviloita hulppeaan miltsin kappalehintaan rata-alueelta. Niistä yhtäkään ei ole tietojen mukaan myyty. Mistäs firma nyt ne ratamiljoonat aikoo kääriä, kun vastaperustetulla yrityksellä ei sitä liikevaihtoa nyt niin tolkuttomasti ole? Kun tämä rahoitus takkuaa, jää loppuosa valtiontuesta saamatta.
      Ikävintä koko sopassa on myydä tällainen bisnesidea pikkukunnalle ja vaatia sieltä vielä verorahoja hankkeen tueksi, kun maailma ja Suomi ovat nopeassa tahdissa kiristämässä ympäristölainsäädäntöä. Maailma muuttuu. Tällainen täydellinen hupiajelu tullaan vielä lailla kieltämään, sanokaa minun sanoneen. Jättää silloin tällaiset konkurssikypsät hankkeet vielä oudompaan valoon, kun jo 2017 tiesitte, ettei hanke kestä millään kriteereillä päivänvaloa, niin miksi päättäjät annoitte tällaiseen luvan - ja rahat??

    • Anonyymi

      Mitään kieltoa ei kyllä moottoriurheilulle tule. Mutta sen sijaan tämä ringi on kyllä selkeä konkurssi.

      https://www.is.fi/yritys/kymiring-oy/iitti/2541237-8/

      Tuosta sen jokainen näkee. Vaikka ilmeisesti testi ajot motogp luokalle ajetaan niin kisat kyllä jää toteutumatta. Se on ihan varma. Ellei tuo rakennusfirma ota järjetöntä taloudellista riskiä ja maksa dornalle 7 miljoonaa euroa per vuosi. Nämä motogp testit ovat vain ja ainoastaan pohjolan ja dornan kaverikutsut jolla yritetään kusettaa sijoittajia ostamaan noita hemmetin kalliita asuntoja radan vierestä.

      • Anonyymi

        Niinkö luulet? Rata-ajossa on tarkoitus ajaa ympyrää pääsemättä minnekään. Tällainen ei tule onnistumaan, kun maailma on ajautumassa ekologiseen katastrofiin. Silloin polttoaineet ja energia käytetään vain hyödylliseen tarkoitukseen. Ei, emme ole vielä tässä pisteessä, mutta hyvää vauhtia luisumassa sinne. Kun tästä mennään 20 vuotta eteenpäin, ei tule kerta kaikkiaan kuuloonkaan toimia näin vastuuttomalla tavalla, kuin meidän sukupolvemme on toiminut. Radan rakentajille tämä on valtava poliittinen riski: rakentaa liiketoimintaa, jonka lainsäätäjä kansainvälisten sopimusten perusteella pian kieltää. Kuka rahoittaja on niin typerä, että sitoo rahansa auringonlaskun teknologiaan? Esimerkiksi hiilivoimaloista ja -teknologioista pyritään aktiivisesti eroon sijoitussalkuissa, kun investointipankit eivät näe niille minkäänlaista tulevaisuutta.


    • Anonyymi

      Rakennusvarma oy on hakeutunut konkurssiin. Siinä meni se Kymiringin huikea ja varma yksityisrahoitus. Minnes ne nyt majoittavat kaikki vormulatähdet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3208
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1259
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      875
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    Aihe