Mitä hyötyä siitä on? Minusta siitä on vain haittaa meille suomalaisille ja Suomelle. Mielestäni rahahanat pitäisi laittaa kokonaan kiinni ja antaa rasististen ja mulkvistien ruotsalaisten tulla toimeen omillaan kun eivät meistä muutenkaan pidä.
Itsenäisyyshän noille pitäisi oikeastaan myöntää. Sitten olisikin mielenkiintoisia tilanteita kun mystisiä sukellusveneitä ilmaantuisi Maarianhaminan edustalle. Minä ainakin nauttisin.
Miksi Suomi törsää rahaa Ahvenanmaa:seen?
6
884
Vastaukset
- Lukenut
Itsenäisyys heti rasisteille niin nähdään miten tuo paska ruotsalaisten hallitsema paskala pärjää ilman suomalaisten avustuksia?
Itsenäisinä pärjäisivät oikein hyvin. "Suomalaisten avustuksia" vastaa suurin piirtein Ahvenanmaalla kerättyjen verojen määrä. Ahvenanmaalaiset ovat kauan itse halunneet kantaa veronsa mutta siihen valtiovalta ei ole suostunut. Nyt rahat kierätävät vaan Helsingin kautta ja palautetaan maakunnalle. Niin pitäisi muillekin maakunnille tehdä, eli jokainen maakunta kantaa intsensä eikä avustuksia mene maakuntien rajoajen ulkopuolelle ollenkaan.
- VuokralleKokoPaska
Tuo saaripahanen on jo aikaisemmin ollut Venäläisten ja miksi sitä ei voisi nyt luovuttaa tukikohdaksi Venäläisille ? Tuohon lisäys tarkoitan vuokralle vaikka ensin alkuun.
Mieluummin Ahvenanmaa kuin Porkkala venäjälle vuokralle.
- eikös-juuri-näin
suomi pitää vähempiosaisista hyvää huolta.
Suomalaiset eivät juuri matkusta Ahvenanmaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1104089BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1632844Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582537Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672387- 1382194
Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik422097- 501993
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome521951Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?561742