Mitä hyötyä siitä on? Minusta siitä on vain haittaa meille suomalaisille ja Suomelle. Mielestäni rahahanat pitäisi laittaa kokonaan kiinni ja antaa rasististen ja mulkvistien ruotsalaisten tulla toimeen omillaan kun eivät meistä muutenkaan pidä.
Itsenäisyyshän noille pitäisi oikeastaan myöntää. Sitten olisikin mielenkiintoisia tilanteita kun mystisiä sukellusveneitä ilmaantuisi Maarianhaminan edustalle. Minä ainakin nauttisin.
Miksi Suomi törsää rahaa Ahvenanmaa:seen?
6
855
Vastaukset
- Lukenut
Itsenäisyys heti rasisteille niin nähdään miten tuo paska ruotsalaisten hallitsema paskala pärjää ilman suomalaisten avustuksia?
Itsenäisinä pärjäisivät oikein hyvin. "Suomalaisten avustuksia" vastaa suurin piirtein Ahvenanmaalla kerättyjen verojen määrä. Ahvenanmaalaiset ovat kauan itse halunneet kantaa veronsa mutta siihen valtiovalta ei ole suostunut. Nyt rahat kierätävät vaan Helsingin kautta ja palautetaan maakunnalle. Niin pitäisi muillekin maakunnille tehdä, eli jokainen maakunta kantaa intsensä eikä avustuksia mene maakuntien rajoajen ulkopuolelle ollenkaan.
- VuokralleKokoPaska
Tuo saaripahanen on jo aikaisemmin ollut Venäläisten ja miksi sitä ei voisi nyt luovuttaa tukikohdaksi Venäläisille ? Tuohon lisäys tarkoitan vuokralle vaikka ensin alkuun.
Mieluummin Ahvenanmaa kuin Porkkala venäjälle vuokralle.
- eikös-juuri-näin
suomi pitää vähempiosaisista hyvää huolta.
Suomalaiset eivät juuri matkusta Ahvenanmaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843402- 252014
- 1941924
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3411316Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell841279Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137- 82923
Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12915Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23845Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790