Mitä hyötyä siitä on? Minusta siitä on vain haittaa meille suomalaisille ja Suomelle. Mielestäni rahahanat pitäisi laittaa kokonaan kiinni ja antaa rasististen ja mulkvistien ruotsalaisten tulla toimeen omillaan kun eivät meistä muutenkaan pidä.
Itsenäisyyshän noille pitäisi oikeastaan myöntää. Sitten olisikin mielenkiintoisia tilanteita kun mystisiä sukellusveneitä ilmaantuisi Maarianhaminan edustalle. Minä ainakin nauttisin.
Miksi Suomi törsää rahaa Ahvenanmaa:seen?
6
923
Vastaukset
- Lukenut
Itsenäisyys heti rasisteille niin nähdään miten tuo paska ruotsalaisten hallitsema paskala pärjää ilman suomalaisten avustuksia?
Itsenäisinä pärjäisivät oikein hyvin. "Suomalaisten avustuksia" vastaa suurin piirtein Ahvenanmaalla kerättyjen verojen määrä. Ahvenanmaalaiset ovat kauan itse halunneet kantaa veronsa mutta siihen valtiovalta ei ole suostunut. Nyt rahat kierätävät vaan Helsingin kautta ja palautetaan maakunnalle. Niin pitäisi muillekin maakunnille tehdä, eli jokainen maakunta kantaa intsensä eikä avustuksia mene maakuntien rajoajen ulkopuolelle ollenkaan.
- VuokralleKokoPaska
Tuo saaripahanen on jo aikaisemmin ollut Venäläisten ja miksi sitä ei voisi nyt luovuttaa tukikohdaksi Venäläisille ? Tuohon lisäys tarkoitan vuokralle vaikka ensin alkuun.
Mieluummin Ahvenanmaa kuin Porkkala venäjälle vuokralle.
- eikös-juuri-näin
suomi pitää vähempiosaisista hyvää huolta.
Suomalaiset eivät juuri matkusta Ahvenanmaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875085Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1452941- 522541
- 271939
- 561873
- 771824
- 221787