Finlandssvenskar

Svenskafinlands "äänitorvi". Persujen pahin painajainen.
Aloituksia
189
Kommenttia
1900
Valinnanvapaus kielten opiskelussa olisi mielekästä!
Ruotsinkielisten palveluiden turvaaminen on niiden tehtävä, jotka käyvät ruotsinkielistä koulua. Virkamiesuran poissulk18207Lahjotut politiikot!
Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland ohjaa korruptiorahaa politiikkojen vaalikampanjoihin. Korruptio politiikot pakott3161Huippujournalisti Baba Lybeck kuuhun!
Donald Trump haluaisi lähettää 4 naista kuuhun. Tämän hetken briljantein toimittaja Baba Lybeck on jo KUU-1 auton vieres17167Antti Rinne samt SFP bevakar finlandssvenskarnas förmån!
Redan har vi fått pengar till Svenska Teater samt Vasa sjukhus. Bara, att vänta till justitiebrans. Tingsrätt till Bårgå0167Ostettu politiikko!
Finlandssvenskar brukar köpa politiker, att framföra deras politik. Paras esimerkki on Anne Bernerin sijoittaminen Kepun12177Suomessakin on ministeri, joka ei jaksa työtään ja vapisee!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/31230574-e183-48de-81dd-c024a1f128b6 Hän myös näyttää Angelalta.16105Svenskfinland etnonationalistinen!
Perusnuorten ei tarvitse hävetä enonationalismista arvostelua- Svenskfinland on kokonaisuudessaan etnonationalistinen. A6123Kepua kustiin öögaan ja huolella!
Ilmeisesti Kepu saa kiittää Matti Vanhasta, että Sipilä nosti Pernerin ministeriksi. Hän sopii kepulaiseksi yhtä hyvin,1127Kielitaidottomat suomalaiset Europarlamentissa!
Hakkaraisen kielitaitoa pilkataan, mutta kuinka moni suomalais meppi puhuu ranskaa, saksaa, espanjaa tai italiaa? Suomen21171Romanit aiotaan saada ruotsinkielisiin kouluihin!
RKP ja opetusministeri Li Andersson haluavat Bollströmit, Enrothit, Hagertita , Nymanit ja Åkerlundit takaisin Svenskfin7184Romanien kunnianpalautus!
Romanit ovat alunperin ruotsinkielisiä. Heidät pitääkin palauttaa ruotsinkieliseen yhteisöön. Romanien lapset pitää lait4104Demarit tyrivät EU:ssa heti puheenjohtajakauden aluksi!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9c7d49e7-1064-432f-a1c9-067cbdf7ea50 Rinne ei tajunnut, että pankinjohtajaksi pit27130RKP:n puheenjohtaja kilpailu starttaa!
Anna-Maja Henriksson ei ole vielä kaatunut, mutta vapisee kuin Angela Merkel. Hän on myös väsynyt, eikä jaksa osallistua5124Putin ei lähtisi Pride-marssille!
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rocketmanin-leikkely-jurppii-putin-ja-elton-elton-john-tulittavat-toisiaan-seksuaali23124Suomalaisuuden määritelmä!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006157983.html Melko hassua on, että "finlandssvenskar" saavat julkisuudessa ylpeästi1147Politiikon pitäisi osata luopua ajoissa!
https://demokraatti.fi/merkel-vapisi-jalleen-hallitsemattomasti-vierella-presidentti-steinmeier Merkel vapisi jo toista2102Ahvenanmaalla asuminen aiheuttaa mielenterveysongelmia!
https://yle.fi/uutiset/3-10846799 Tyttöjen kannattaisi muuttaa Ahvenanmaalta pois heti, kun kykenevät. Pojille pakollin089Stora fest!
Alla som tittar på TV och Strömsö behöver börja vara färdiga till i morgon. Finlandssvenskarnas stösta jubel. Adolfs dag4110Rariteetti komitea hyväksynyt uuden lajin!
Lajin nimi on homotiainen, joka on havaittu usean luontoharrastajan toimesta Porissa. Laji on pienikokoinen ja päälaki o0110Venäjä onnistui kuitenkin EU-vaaleissa!
Nils Torvalds (SKP) onnistui keräämään odotettua suuremman äänimäärän. Netissä on suojatuilla palstoilla kehoitettu ääne7134