Ei rippikouluun

T..Mirka

Rippikoulu ei sovi lapsille, eikä nuorille. Lapset eivät osaa tulkita kriittisesti, onko riparin opetus totta vai satua.
Riparilla kirkko käyttää törkeästi hyväksi, lasten ja nuorten herkkäuskoisuutta. Ihmisen kriittinen ajattelukyky kehittyy vasta myöhemmin.

Riparin opetus on satua ja höpötystä, niin kauan kuin toisin todistetaan. Ei ole olemassa yhtään sellaista tosiasiaa, mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.

Uskonnoille 18v ikäraja ja koulut uskonnoista vapaiksi alueiksi. Lapsilla on oikeus uskonvapauteen.

Toivon aiheesta kansalaisaloitetta

12

694

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse kävin rippikoulun äskettäin ja en tiedä millä vuosikymmenellä elät, mutta nykyään opetetaan ihan realistisesti katsottuna maailman asioita ja jopa käydään lävitse lyhyesti asioita muista uskonnoista. Kukaan siellä ei pakota sua uskomaan Jumalaan, joten en näe mikä ongelma sulla nyt tämän asian kanssa on. Rippikoulussa käydään myös muita tuon ajan asioita ja faktoja lävitse (ei raamattua käyttäen). Asiat esitetään välillä sillain, miten ne raamatussa on ja sitten ihan vaan historiallisina faktoina. Ja sitä paitsi nykyään saavat nuoretkin päättää menevätkö he rippikouluun vai ei. Rippikoulu ei ole aivopesua, vaan opettamista jossa saat itse päättää mihin uskot.

      • crazy-mad-insane

        Ei tolle apinalle kannata vastata mitään. Se trollaa näillä palstoilla jatkuvasti, ja laulu on aina sama. Tainnu joskus saada jonkinasteisen aivovamman, niin jäänyt yksi ja sama levy pyörimään.


    • Kertoohan sekin ihmisestä jotain, että ei edes saa itse sitä toivomaansa kansalaisaloitetta aikaiseksi...

      Taitaa olla trolli koko nicci.

      • crazy-mad-insane

        Ei sen älynlahjat riitä sellaisen tekemiseen. Trolli- tai MT ongelmainen tapaus tuo on. Ei kukaan täysijärkinen jaksa jauhaa samaa paskaa vuodesta toiseen.


      • crazy-mad-insane kirjoitti:

        Ei sen älynlahjat riitä sellaisen tekemiseen. Trolli- tai MT ongelmainen tapaus tuo on. Ei kukaan täysijärkinen jaksa jauhaa samaa paskaa vuodesta toiseen.

        Tai sitten useampi käyttäjä saman nimimerkin takana.


      • crazy-mad-insane

        Sekin voi olla mahdollista, mutta hieman oudolta tuntuisi, että useampi käyttäjä kirjoittaisi niin samantyylistä tekstiä.


      • crazy-mad-insane kirjoitti:

        Sekin voi olla mahdollista, mutta hieman oudolta tuntuisi, että useampi käyttäjä kirjoittaisi niin samantyylistä tekstiä.

        No jankutuksen aihehan on aina sama, mutta tekstin laatu on mielestäni välillä vaihdellut, siitä vaan tuli tuo mahdollisuus mieleen. Voin toki muistaa väärinkin aikaisempien tuotosten laadun.


    • Tuohan riippuu ihan missä ja millon kävit rippikoulun. Meillä se ei ollut mitään aivopesua, meidän pappi aina sanoi että tarkotus on vaan kertoa kristinuskosta, eikä saada ketään uskomaan väkisin. Jokainen saa uskoa mihin uskoo, ja riparilla sekin tulee selväksi.
      Kavereiden leireillä aivan sama asia. Kukaan ei riparilla yritä saada sua uskomaan väkisin mihinkään, kristinuskosta vaan opetetaan riparilla
      Meidän riparilla kaikki asiat selitettin ateistien ja tieteenkin näkökulmasta, että jokainen voisi itse valita, minkä kokee uskottavimpana.
      Ennen saattoi olla näin, mutta nykyään tollainen touhu on kaukana riparilta.

      • tekopyhyysleiri

        Rippikoulussa opetellaan uskontunnustus ja se pitää sanoa konfirmaatiossa. Joten rippikoulu on edelleen uskonnollinen paikka.


    • Vaihda jo levyä.

    • lolol

      Jokes on you en käynyt riparia koska olen ortodoksi. hehhee

    • Ateismiminä

      Rippikoulussa vahvistetaan oma kuuluminen kristinuskoon ja se on täysin vapaaehtoista nuorelle. Jos ei usko, niin ei mene, en minäkään mennyt, mutta jotkut tykkää sellaisista joten antaa heidän nauttia ja saada sukulaisilta rahaa. Kouluosuudesta olen täysin samaa mieltä. Uskonnon opetuksen kuuluisi olla uskontotiedettä ja kaikille yhteistä kulttuureihin ja uskontoon tutustumista ilman minkäänlaista painotusta yhteen uskontoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4001
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1464
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1298
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      313
      1241
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      61
      1184
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1130
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      45
      1104
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      961
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      895
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      838
    Aihe