Yamaha 50hv autolube vm.90

Kaitsu1962

Käynnistyksen jälkeen moottori käy n.30s kovemmilla kierroksilla ja sitten tiputtaa kierrokset alemmaksi ja moottorin pitäisi käydä pienemmillä kierroksilla.Näin ei käy ja moottori sammuu ja pitää äänen tsump tms.
Useammassa merkkihuollossa kerrottiin että vika tukossa olevissa kaasareissa ja ne pitää irroittaa ja pestä ultraäänellä ja sitten takaisin kiinni ja säätö.Näin tein ja vein merkkihuoltoon ja sanoivat että homma hoituu mutta kuinka kävikään ? Tyhjäkäynti ongelma ei hävinnyt ! Mutta tuli uusi ongelma matkaan ; vähän aikaa kun ajaa plaanissa niin kone sammuu yhtäkkiä ja sit ei käynnisty heti ?
Hetken päästä käynnistyy ja taas sammuu kun hetken ajanut plaanissa !! Sitten kun ajoin vähän tyhjäkäyntiä korkeammilla kierroksilla niin ei ongelmia mutta marssivauhtj 7-8 km/h.
Mikäköhän tässä mättää kun ei pelitä ?
Tietääköhän näistä joku jotain vai meneekö merkkiliikkeissäkin sormi suuhun vaikka eivät myönnäkkään ?

3

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla on paljonkin tietoa tuosta konemallista. Tuossa ei oikein auta muu kuin tutkia ja korjata yksi asia kerrallaan alusta loppuun.

      Yskiminen ja tussahtelu johtuu liian laihasta tyhjäkäynti seoksesta. Varmista kaasuttimien puhtaus ja seosruuvien säätö. Sen lisäksi koko bensalinja tankin liittimestä eteenpäin.

      Rekisteröidy foorumille niin katsotaan kone kuntoon. https://moottoriveneily.foorumi.eu/

    • Plaani ongelmaa voi selvittää niin että pumppaa bensaa letkun pumpulla, jos tämä auttaa niin bensapumpussa voi ongelma, jossei niin kaasari tod. näk. tukossa.

    • Kaitsu1962

      Moikka.Nyt moottori pelittää kunnolla 👍
      Sain tiukan neuvottelun jälkeen liikkeeseen takaisin huoltoon.Olivat koekäyttäneet ns.penkissä ja oli toiminut kuulema hyvin.
      Nyt säätivät tyhjäkäynti ja ajosuuttimia rikkaammalle ja homma kunnossa.
      Sain veneen perjantaina liikkeestä ja pääsin vasta äsken koeajamaan.
      Kiitos avustavista kommenteista ja Hyvää Kesää ja kireitä siimoja.
      Terv.Kaitsu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      172
      3375
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2161
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2097
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1988
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      394
      1091
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      115
      1015
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      889
    Aihe