Yamaha 50hv autolube vm.90

Kaitsu1962

Käynnistyksen jälkeen moottori käy n.30s kovemmilla kierroksilla ja sitten tiputtaa kierrokset alemmaksi ja moottorin pitäisi käydä pienemmillä kierroksilla.Näin ei käy ja moottori sammuu ja pitää äänen tsump tms.
Useammassa merkkihuollossa kerrottiin että vika tukossa olevissa kaasareissa ja ne pitää irroittaa ja pestä ultraäänellä ja sitten takaisin kiinni ja säätö.Näin tein ja vein merkkihuoltoon ja sanoivat että homma hoituu mutta kuinka kävikään ? Tyhjäkäynti ongelma ei hävinnyt ! Mutta tuli uusi ongelma matkaan ; vähän aikaa kun ajaa plaanissa niin kone sammuu yhtäkkiä ja sit ei käynnisty heti ?
Hetken päästä käynnistyy ja taas sammuu kun hetken ajanut plaanissa !! Sitten kun ajoin vähän tyhjäkäyntiä korkeammilla kierroksilla niin ei ongelmia mutta marssivauhtj 7-8 km/h.
Mikäköhän tässä mättää kun ei pelitä ?
Tietääköhän näistä joku jotain vai meneekö merkkiliikkeissäkin sormi suuhun vaikka eivät myönnäkkään ?

3

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla on paljonkin tietoa tuosta konemallista. Tuossa ei oikein auta muu kuin tutkia ja korjata yksi asia kerrallaan alusta loppuun.

      Yskiminen ja tussahtelu johtuu liian laihasta tyhjäkäynti seoksesta. Varmista kaasuttimien puhtaus ja seosruuvien säätö. Sen lisäksi koko bensalinja tankin liittimestä eteenpäin.

      Rekisteröidy foorumille niin katsotaan kone kuntoon. https://moottoriveneily.foorumi.eu/

    • Plaani ongelmaa voi selvittää niin että pumppaa bensaa letkun pumpulla, jos tämä auttaa niin bensapumpussa voi ongelma, jossei niin kaasari tod. näk. tukossa.

    • Kaitsu1962

      Moikka.Nyt moottori pelittää kunnolla 👍
      Sain tiukan neuvottelun jälkeen liikkeeseen takaisin huoltoon.Olivat koekäyttäneet ns.penkissä ja oli toiminut kuulema hyvin.
      Nyt säätivät tyhjäkäynti ja ajosuuttimia rikkaammalle ja homma kunnossa.
      Sain veneen perjantaina liikkeestä ja pääsin vasta äsken koeajamaan.
      Kiitos avustavista kommenteista ja Hyvää Kesää ja kireitä siimoja.
      Terv.Kaitsu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe