on rakastanut kauan yhtä, ettei kukaan muu tunnu miltään.
Näin käy, kun
ikuisestisinun
171593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
en suosittele. jos ei oo vastannu mitään niin oot yksin tunteittesi kanssa. toki ei noi sun tuntees kohdetta varmasti haittaa, saahan huomiota, palvontaa ja jos sille päälle sattuu niin jonkun jolle heitellä leivänmuruja ja vetää kun aasia narussa. jos kuitenkin haluat tämän kyseisen henkilön turhanpäiväistä palvontaa jatkaa niin onnea ja.... no, jotain sinne päin että pidä pääs kylmänä ja AJATTELE sillä yläpäällä.
En oikein ymmärrä (en oo koskaan ymmärtänyt), miten rakastamiseen tai ihastumiseen liittyy palvonta. Mulle ainakin tykkääminen on sitä, että haluaa tehä ja kokea toisen kanssa kivoja juttuja, iloita, surra, jakaa asioita, pusutella, halia, rakastella, mutta että palvoa. Tottakai ihastuksen näkee komeana/kauniina omasta mielestä (mikä onkin tärkeintä) ja muutenkin vetovoimaisena.
Eikö se olisi aika ihanteellinen tilanne jos molemmat palvoisivat toisiaan. Kyllä vastuullinen ihminen osaa olla palvottavanakin, osaa olla käyttämättä toista ihmistä ja tilannetta hyväkseen.
Mun mielestä palvominen on toisen nostamista jalustalle. Ihaileminen kumminkinpäin olis ehkä patempi juttu. Lisäksi ite oon aivan älyttömän vaativa ja kriittinen itelleni (vaikkei sitä ehkä helpolla uskois, vanhemmiten oon kyllä oppinut vähän itseni armahtamista), että jos saan kovasti suitsutusta niin se aiheuttaa itelle lisävaatimuksia ja paineita.
Jos et kestä positiivista huomionosoittamista (=kehuja) niin onko vika sanojassa vai vastaanottajassa. Siinäpä sinulle perjantaipähkinää. Palvominen, ihaileminen ovat vain sanallisia ilmaisuja joista kukaan ei pysty sanomaan (jos pystyykin niin se on vain oma määritelmä ja toinen voi kokea rajan kuitenkin kulkeavan muualla) mitään absoluuttista, että missä se raja noiden välillä kulkee, joten turha takertua niihin.
Ei ole kyse etten kestä kehuja. Kestän kyllä ja tottakai sellainen tuntuu hyvälle. Et tainnut ihan ymmärtää viestäni. Kun asettaa tavoitteita ja saavuttaa ne, voi olla tyytyväinen, mutta ei pitkään sillä eteen tulee uusia haasteita, kehittymistä. Mutta oot oikeassa, kehut on monesti liian suorituspainotteisia kuten osaatpa tai teitpä hyvin tuon tai ootpa nätti tms. Vois sanoo, että ootpa kiva tyyppi/ihminen. Ja raja tosiaan on enempi miten suuhun asettuu.
Ei parisuhteessa tarvitse toista palvoa, kunnioittaa kylläkin. Lopulta jokainen on vain ihminen omine vajavuuksineen, ei mikään palvonnan kohde. Voi nostaa palvonnan kohteen omanarvontunnon ylimieliseksi. On eri asia arvostaa toista.
Tää on niin totta. Kunnioittaminen ja toisen arvostaminen ovat parisuhteessa tärkeitä asioita. Palvominen kuulostaa vähän kummalliselta tässä kohtaa. Jos aloittaa palvomalla toista voi myöhemmin joutua pahasti pettymään huomatessaan toisenkin olevan vain ihminen. Toisaalta on vielä näitä henkilöita jotka saavat palvonnasta negatiivisia virikkeitä pyrkien sitten tyystin hallitsemaan toista ja tämän tekemisiä ilman minkäänlaisia rakentavia keskusteluja.
Ei ole ollenkaan siitä kysymys, että palvoisi toista epärealistisesti jotenkin yli-ihmisenä. Vaan se on ainoastaan osoituksena kiintymyksestä, teoilla. Ymmärtäen kuitenkin koko ajan sen, että molemmat on ihan normaaleja vajavaisia, epätäydellisiä ihmisiä. Älkää ainakaan tahallanne ymmärtäkö väärin! Ihan kuin joku muka tarkoittaisi jotain jumalanpalvontaa.
Se on väärä termi parisuhteessa.
Täällä useinkin on sellaisia jotka vääntää kaiken negatiiviseen suuntaan,sama sekin jos joku erehtyy mainitsemaan "haluaisin omistaa" tai "olisit minun" niin heti tullaan mussuttamaan ja vänkäämään suu vaahdossa kuinka ei voi toista omistaa vaikka se omistaminen voi tarkoittaa ihan muuta kuin sanan varsinaisessa merkityksessä omistamista. Tai sitä jos joku sanoo et haluaisi jonkun vierelle niin sitten joku tulee vänkäämään kuinka joku on läheisriippuvainen ja sitä sun tätä että pitäis oppia olemaan yksinkin yms. Kaikkea ei pidä ottaa niin kirjaimellisesti ja mustavalkoisesti!!!!!!!
Mites tommoseen vastataan, pitää pysyttäytyy näis kirjallisissa. Senkin porsas, söit käyttöohjekirijan. On se peruna eri mite nero. Moro.
Kirjoitan tähän kuin hänelle.
Olen yrittänyt unohtaa.Jättää taakseni.
Ajatella ettei kannata enää muistella.
Oli tarpeeksi raskasta se kaikki ja sen jälkeinen aika. Eikö siinä perkele ollut tarpeeksi. Etkö kyyneleitä ollut riittämiin.
Surua ja haikeutta.
En ole osannut päästää irti.
Enkä unohtaa.
Jokapäiväinen ajatukseni koskee sinua,
aivankuin leipä.
Säilyt niin ajatuksissani.Tunteissani.
Sinussa on jotain jota kaipaan.
Yhteys.Connection.Kuten töissä erään
ihmisen kohdalla totesin.
Minulla ei ole muuta kuin tämä yhteys.
Minä vihaan tätä. Sen vuoksi,että se ruokkii
riippuvuutta.
Jos olisi muu yhteys,en kävisi edes täällä.
Toivon että voit hyvin.
Ettet vihaa minua.Tai vihaisitkin niin ei se haittaisi.Olet silti niin rakas ja tärkeä minulle.
Ja oon juonut nyt liikaa punaviiniä tälle illalle.
Hyvää ja levollista yötä sinulle komistukseni,,,
En minäkään olisi täällä jos olisi muu yhteys. Tää tosiaa ruokkii riippuvuutta :/ hänkin säilyy ajatuksissani.
Toivottavasti sinulla oli levollinen yö.. minulla ei niinkään. Nyt on jo vähän myöhäistä toivotella takaisin levollista yötä.
Itse näen että olet löytänyt sen sydämen valitun, taistele tiesi hänen rinnalle tai onnesi on aina vajaa! Kai ilmankin pärjää jotenkin mutta kannattaa toimia ennen kuin on myöhäistä.
Oletko maksullinen nainen eli huora?
Voi voi kun pikkuinen on oppinut uuden sanan.