Päällekkäispiippuinen haulikko n. 1000e

Onkos kellään minkään laista kokemusta webley & scott 900 game haulikosta? (plussaa miinusta) Ensimmäinen haulikko hakusessa. Ehotelkaa ihmeessä jos jotain hyviä haulikoita tiedätte. Marocchi First haulikkoa olen jo päässyt hiplaamaan ja ainakin omalle poskelle soppii. Ja samalla Marocchista myös voisi kokemuksia kertoa. Riista lehden haulikko testissä Webley & Scott sai paremmat pisteet kuin Marocchi ja sen pohjalta kyselenkin, että onko näin.

9

4037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hau-likko

      Mihin tarkoitukseen olet haulikkoa hankkimassa?

      • Ksjdjsnskdi

        Lähinnä metsästykseen ja kiekkoja tulee myös luultavasti ammuttua. Radalle löytyy puolari.


      • Ja tosiaan päällekkäispiipuista.


      • Kunhan kuulisi kokemuksia webley scott 900 game haulikosta niin tietäisi, että onko se varteen otettava haulikko.


      • Latailija
        Ksjdjsnskdi kirjoitti:

        Lähinnä metsästykseen ja kiekkoja tulee myös luultavasti ammuttua. Radalle löytyy puolari.

        Tota, anteeksi. Se puolari on vähän kiikunkaakun siellä radalla. Kyllähän sillä siellä tosin ampuu. No, palataan aiheeseen. Sun tarvii käydä nostelemassa asetta poskelle, sillä se selviää, onko perä suunnilleen sinnepäin. Tuskin markkinoilla enään, täys paskoja myydään, jotkin vain kestävät pitempää. Osta se, jonka kisko sattuu parhaiten silmälle. Noi 2-piippuset ei ole niin ongelmaherkkiä, kuin esim. puolarit.


      • Latailija

        Nii vielä. Kun testaat perää. Laita silmät kiinni, nosta ase ja avaa silmät ja katso miltä näyttää. Jos kisko on senkun pamauttaa, se on hyvä. Jos tarvii korjailla sihtausta ni sit ei nopea ampua.


      • Ymmärrän sen, että haulikkoa kannattaa/pittää koittaa poskelle ennen kuin ostopäästöstä tekee. Webley scott haulikoita myy asetalo joka on Virroissa, minulta Virtoihin on n. 500km joten haluaisin kuulla mielipiteitä/kokemuksia haulikosta ennen kuin sinne asti lähtee. Ihan kärkkäiseltä löytyisi pari varteen otettavaa haulikko, mutta olen lukenut, että webley scottin haulikko olisi parempi ja vielä samaa hintaluokkaa joten webley scottia kannattaa tutkia.


      • Latailija kirjoitti:

        Tota, anteeksi. Se puolari on vähän kiikunkaakun siellä radalla. Kyllähän sillä siellä tosin ampuu. No, palataan aiheeseen. Sun tarvii käydä nostelemassa asetta poskelle, sillä se selviää, onko perä suunnilleen sinnepäin. Tuskin markkinoilla enään, täys paskoja myydään, jotkin vain kestävät pitempää. Osta se, jonka kisko sattuu parhaiten silmälle. Noi 2-piippuset ei ole niin ongelmaherkkiä, kuin esim. puolarit.

        Practical tapaista ammuntaa sillä puolarilla tulee ammuttua radalla, että se soveltuu siihen hommaan oikein hyvin.


    • Latailija

      No juu, siihen varmaan puolari omiaan. Sitä niin monia ratalajeja. yleensä vain helposti ymmärtää nämä, srap, skeet, sportig ammunnat. Tosiaan, kokeile eri aseita. 1000€ ase ei voi olla ihan kehno.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      278
      6255
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3299
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2991
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2457
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1842
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1592
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      196
      1549
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1491
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1438
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      88
      1353
    Aihe