Syyllistyikö Rinne peiteltyyn panetteluun?

demaripaskaasataa

Eilinen Eduskunnan kyselytunti meni överiksi. Pääministerikin joutui aloittamaan oman vastauksensa Rinteen tekemään hävyttömään ja vastuuttomaan vihjailuun, ... alkaa kauden edetessä retoriikka menemään pahempaan suuntaan...

Syyllistyikö Rinne peiteltyyn panetteluun? Sipilä on aikaisemminkin törkeästi leimattu rikolliseksi SDP:n johdon osalta ja samaa asiaa on Yle ja lehdistö rummuttaneet, kunnes tutkimisen jälkeen Sipilä on todettu syyttömäksi. Korjattiinko asia Ylen ja syyttelijöiden osalta? Pyydettiinkö anteeksi?

Demareiden häviö edellisissä eduskuntavaaleissa ja joutuminen oppositioon on ollut karvas kalkki, mutta se ei oikeuta valehteluun ja muiden mustamaalailuun.

"Älä sano väärää todistusta... " !!!!!

6

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitäsamaataaskerran

      Kuuntelin myös keskustelua, ja huomasin että ei se Sipilä osannut vastata.Kierteli kysymystä kierä kun on.

    • eitaxfree

      Rinteen käytös oli todella törkeää, tahallista vääristelyä. Usein ennenkin Rinteen esiintyminen eduskunnan kyselytunnilla on samanlaista, pelkkää syyttelyä ilman mitään rakentavia ehdotuksia. Eihän puheesta tosin tahdo saada selvääkään, mutta ääni ja ilmeet ovat niin vihaiset ja hyökkäävän oloiset , että ärsyttää katsoakin. Ihmettelen, ketkä tätä riidankylväjää voi haluta pääministeriksi, se olisi katastrofi Suomelle. Nyt meillä on sivistynyt ja hyvä pääministeri, joka esiintyy asiallisesti ja tyylikkäästi ketään henkilökohtaisesti moittimatta kaikissa tilanteissa. Sipilän käytös oli oli asiallista ja rakentavaa myös oppositioaikana, toisin kuin näillä nykyisillä opposition edustajilla, tyhjän huutajilla .

      • mielipidetämäkin

        Niin kyllä huuto on tyhjää, jos ei sisältöä ymmärrä.Ois kerrankin hauskaa saada kuulla vastauksen kysymyksiin.Ei ne työkseen huutele oppositio.Minun mielestä ei kuulu kieroisuus sivistykseen , ja sitä hallitus on harjoitellut.Huonoin hallitus minun mielestä.


    • LakkokenraaliSaalistaa

      Puukolla selkään Juttaa, puukolla selkään Lindtmania (?).....omat jäljet kaaosta, sotkuja ja oikeusjuttuja.

    • On tunnettua että AY pomot ajavat vain itselleen ja jäsenilleen lisää liksaa hinnalla millä hyvänsä. Kuitenkin meillä on ollut jo lauan sosiaaliturva, niin että jos se siitä riippuisi, asiat olisivat jo kunnossa. Näinä vuosina vaan elinkeinorakenne on muuttunut niin paljon että työpaikkojen luominen on haastavampaa kun avoimet työpaikat ja työttömät eivät kohtaa.

    • demarilupausnaisteneuro

      Tästä demareitten ala-arvoisesta retoriikasta taas puhutaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      135
      9616
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      118
      7810
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7624
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      244
      7363
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      113
      6094
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5911
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      49
      5701
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      133
      5642
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      90
      4779
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      33
      3315
    Aihe