Keijunmekon kasvatus ja hoito

https://aijaa.com/vAHkKC Olen kasvattanut keijunmekkoa siemenestä ja ne ovat vasta tämän kokoisia... Kylvin joskus maaliskuun alussa muistaakseni. Ehtiikö näistä kasvamaan vielä tuuheita ja kukkivia? Ja kannattaako yhteen ruukkuun laittaa useampi taimi? Miten näitä kannattaa hoitaa? Kiitos jos viitsit auttaa! 😊
54812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyviä alkujahan nuo ovat. Alku on mekoilla aina hidas, mutta sitten ryöhähtää... Samaan ruukkuun voi laittaa useampia. Kukinta alkanee heinäkuun puoleen väliin mennessä tuon kokoisilla taimilla. Sitä sitten riittääkin pitkälle syksyyn jopa marraskuun alkuun ja mekot vain komistuvat viikko viikolta. Varsinaiset kukat putoavat, mutta verholehdet(?) jäävät ja kukkapohjiin kehittyy siemenkotia etusormen pään kokoisia pallukoita. Ne voi kerätä talteen ja kun liikutellen kuuluu hentoista kilinää, siemenet ovat kypsyneet ja niistä saat ensi kesäksi taas uudet taimet-- yhdessä pallukassa voi olla helposti satakin siementä. Siementen itävyys säilyy muutaman vuoden. Keijunmekko on helppo kasvatettava, mutta yhtä se ei siedä, ei yhtään: seisovaa vettä, eli että sen juuristo jää ylen märäksi. Siis reikä astian pohjaan tai kunnon salaojitus. Talvetuskin voi onnistua.

Äänestä
  • Tarvitseeko siementen olla tummanruskeita/mustia että ne on kypsiä? Miten helposti siemenkodat ottaa itseensä pakkasesta? Kypsyykö siemenet vaikka siemenkotapallerot irrottaa kukasta?

    Äänestä

Kiitos todella paljon neuvoista.

Äänestä

Laitoin mustaa multaa kun vaihdoin isompaan ruukkuun, onko se hyvää keijunmekolle?

Äänestä

Olen istuttanut kesäkukkamultaan tai tavalliseen puutarhamultaan( Kekkilä, kai mustamultakin). Jos se kovin tiiviin näköistä voisi sora (kukka/hiekoitus) auttaa tai vermikuliitti tai perliitti, jotta kasvualusta olisi suht. ilmava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva_Puutarhuri kirjoitti:

https://aijaa.com/vAHkKC Olen kasvattanut keijunmekkoa siemenestä ja ne ovat vasta tämän kokoisia... Kylvin joskus maaliskuun alussa muistaakseni. Ehtiikö näistä kasvamaan vielä tuuheita ja kukkivia? Ja kannattaako yhteen ruukkuun laittaa useampi taimi? Miten näitä kannattaa hoitaa? Kiitos jos viitsit auttaa! 😊

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu