Turun puukottaja tuomittiin tänään mittaviin korvauksiin.
Mistä/kuka korvaukset loppupeleissä maksaa, jos tuomittu on vahingonkorvausvelvollinen mutta varaton.
Sama koskee myös muita korvauksiin tuomittuja, on he sitten supisuomalaisia tai muualta tulleita.
Kuka maksaa puolustusasianajajan ja siihen kulut?
Korvaukset
12
481
Vastaukset
- artisti_maksaa
Ei tämä tähän loppunut. Lisää kuluja tulee varmasti. Valituskierros luvassa.
- Xol
Miksi ihmeessä pitäisi valittaa? Mitä merkitystä sillä on, on terroristinen teko murhineen vai muutoin murha? No, asianajajalle lisää liksaa.
Tämän päivän lehdessä oli, että "istunee" 20 vuotta. Mitähän maksaa vankilapäivä?
Menee valtion piikkiin eli me veronmaksajat,tuskin sillä terroristilla on rahaa?
- Whiteman
MATU kuin MATU tulee kalliiksi suomalaisille veronmaksajille.ja kiitos taas tietylle ministerille
- mielipide------
Asianajajat kittää suurista palkkioistaan ja uhrit eivät saa käytännössä latiakaan.
Siinä teille diktatuurin ensimmäinen sääntö.- Kunhanmietin
Turun puukotuksessa uhrien omaisille ja muille kärsineille/loukkaantuneille määrättiin korvaus 466.000. Asianajokulut 150.000 (IL 15.6 ).
Elinkautinen Suomessa ainakin 12 vuotta, elinkautisesta ei pääse pois, jos on lusinut puolet tuomiosta
Tässä tapauksessa hirveät kulut yhteiskunnalle. Vankila-aikakin maksaa paljon.
Oma mielipiteeni on, on murhaaja kuja tahansa, että elinkautinen pitäisi olla todella elinkautinen.
Toivottavasti tässä tapauksessa tulee ainakin karkoituspäätös. Miksi muuten syyllinen ei kärsi tuomiota synnyinmaassaan? - Fgjkllöq
Kunhanmietin kirjoitti:
Turun puukotuksessa uhrien omaisille ja muille kärsineille/loukkaantuneille määrättiin korvaus 466.000. Asianajokulut 150.000 (IL 15.6 ).
Elinkautinen Suomessa ainakin 12 vuotta, elinkautisesta ei pääse pois, jos on lusinut puolet tuomiosta
Tässä tapauksessa hirveät kulut yhteiskunnalle. Vankila-aikakin maksaa paljon.
Oma mielipiteeni on, on murhaaja kuja tahansa, että elinkautinen pitäisi olla todella elinkautinen.
Toivottavasti tässä tapauksessa tulee ainakin karkoituspäätös. Miksi muuten syyllinen ei kärsi tuomiota synnyinmaassaan?Niin mitä sitten?
Se matu terroristin ei tarvitse maksaa mitään.
Yhteiskunta sen maksaa ja yhteiskunta olet sinä ja minä.
Ja se ei istu kuin puolet! Ja vapautuu siviiliin jossa sille järjestetään täysi ylläpito meidän kustannuksella.
- Ghkllll
Yhteiskunta maksaa nekin!
Matu terroristi istuu 6 vuotta ensikertalaisena ja pääsee nauttimaan vapaudesta täysillä ylläpidoilla. - Aasinsulhaset
Aasin nussija ei maksa latiakaan meidän pussista menee paska ministerit nauraa ja lätystää saleissaan.Paras näille olisi kun hirren pätkät kuuden tuuman piikilla jalkoihin ja kävelemään kotiaan vituako näitä täällä elätetään.
- Fhjklll
Totta puhut!
Ei se maksakkaan. Vaan yhteiskunta eli sinä ja minä....
- Mammas
No niin. Tuomioista valitetaan lehtitietojen mukaan.
En kerta kaikkiaan voi ymmärtää!- Eipämuuta
Asianajajan mukaan tämän rikoksen tekijän aika käy pitkävetiseksi vankilassa. Valitus liittynee siihen, millä nimikkeellä rikos on tehty. Jos on terroristinen rikos, istuu pidempään. Normimurhista voi hakea joskus armahdusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711198
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462565- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131781Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311320Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61086Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1121014