Voisiko joku selittää hostellien merkityksen vähän tarkemmin? Lienee halvempi vaihtoehto kuin hotelli, mutta onko niillä muuta eroa?
Hostelleista
tiuku
2407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleensä hostelleissa on ns. miesten tai naistenhuoneet eli samassa huoneessa on useampia ihmisiä. Huoneissa ei ole suihkua eikä vessaa ja liinavaatteet pitää olla omasta takaa.
Tosin useissa hostelleissa on ns. parempia yksityishuoneita joissa on suihku ja WC huoneessa ja ehkä liinavaatteetkin valmiina. Ne tosin maksavat sitten jo aika paljon enempi kuin tuo perusmuoto eli ryhmämajoitus. Huoneet ovat yleensä kovin askeettisia. Niissä on korkeintaan pari tuolia, ehkä pöytä ja hyvällä tuurilla kaappi. Tosin...kuka hostelleihin nyt menisikään oleilemaan?
No, hotelli on hotelli, joko aamiaisella tai ilman.
Hosteleista minulla on kokemusta ainoastaan Irlannista. Huoneet olivat 2-8 hengelle paikasta (ja hinnasta) riippuen. Kaikissa käyttämissämme majoituksissa huoneissa oli liinavaatteet ja pyyheliinat. Osassa huoneissa oli oma kylpyhuone, toisissa se oli käytävällä ja yhteiskäytössä. Huoneisiin majoittui sekä miehiä että naisia, joissakin paikoissa tämä saattaa olla rajoitettua, en tiedä. Huonehintaan sisältyi aamiainen, joka vaihteli paikan mukaan, jokaisessa oli tarjolla ainakin kahvia, teetä, leipää (myös soodaleipää), voita, marmeladia ja mysliä. Joissakin sai perinteisen irlantilaisen aamiaisen (paistetut munat, makkarat ja pekonit).