Menkat myöhässä 6kk

Luna254

Elikkäs mulla on ollut viimeisen vuoden aikana vähän ongelmia syömisen kanssa. Bmi on laskenut 16,4:ään, mutten ole mielestäni mitenkään kauhean laiha. Olen kuitenkin alkanut vähän huolestua siitä että menkkoja ei ole näkynyt yli puoleen vuoteen. Tarkoittaako tämä että mulla on osteoporosis? Syön 3 kalsium tablettia päivässä, sillä pelkään juustoja tai muita maito tuotteita. En halua kertoa vanhemmille sillä tiedän heidän olevan jo nyt vähän huolissaan mun syömisistä. He ovat kyselleet mun syömisistä paljon lähiaikoina mutta oon aina kieltänyt kaiken, joten ne varmaan suuttuisi jos yhtäkkiä paljastaisinkin kaiken sen mistä oon valehdellu. Onko kuukautisten loppuminen oikeastaan edes vaarallista? Voinko vain ignoorata sen vai onko tämä vakavaa? :/

4

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anoreksia

      Sun painoindeksi on alipainon puolella ,mutta sä et itse sitä nää koska sulle voi kehittyä anoreksia. Ja siltä toi sun toiminta vaikuttaa. Joten toi sun alipaino pitääkuukautiset pois. Ei kait niillä menkkojen puuttumisessa on haittaa. No älä sit ihmettele jos et tuu saamaan lapsia.

    • Please

      Sä oot alipainon puolella joten siitä se menkkojen puuttuminen varmaan johtuu... Jos sun vanhemmat on kunnollisia ja mukavia ihmisiä niin ei ne suutu jos sulla on sairaus....

    • Anonyymi

      Kuukautiskierron häiriöiden tai loppumisen taustalla voivat vaikuttaa monet asiat, myös mainitsemasi painon lasku. Kuukautisten loppumiseen tulee aina suhtautua vakavasti, sillä kyseessä on naisen keholle luontainen toiminto. Kuukautisten poisjäänti syömishäiriön yhteydessä voi vakavimmillaan aiheuttaa esimerkiksi hedelmättömyyttä. Kuukautisiin liittyvät pulmat ovat yleisiä syömishäiriöön sairastuneilla ja näistä olisi hyvä keskustella läheisen tai ammattilaisen kanssa, esimerkiksi kouluterveydenhuollossa tai terveyskeskuksessa. Jos kuukautisten puheeksi ottaminen läheisen tai terkkarin kanssa tuntuu vaikealta, nololta tai pelottavalta, suosittelen aluksi keskustelemaan asiasta esimerkiksi erilaisissa chat- tai puhelinpalveluissa.

      Syömishäiriöliitto tarjoaa anonyymeja chat-alustoja sekä tukipuhelimen, joihin voi olla matalalla kynnyksellä yhteydessä. Toimintaan osallistuminen ei vaadi diagnoosia, vaan oma kiinnostus tai kysymys esim. syömiseen, liikuntaan tai kehoon riittää. Lisäksi paikallisyhdistyksillä ja SYLI-keskuksilla on paikallisesti järjestettyä vertais- ja tukitoimintaa.

      Lisätietoa toiminnasta löytyy https://syomishairioliitto.fi/
      Iiris / Syömishäiriöliitto

    • Kuukautiskierron häiriöiden tai loppumisen taustalla voivat vaikuttaa monet asiat, myös mainitsemasi painon lasku. Kuukautisten loppumiseen tulee aina suhtautua vakavasti, sillä kyseessä on naisen keholle luontainen toiminto. Kuukautisten poisjäänti syömishäiriön yhteydessä voi vakavimmillaan aiheuttaa esimerkiksi hedelmättömyyttä. Kuukautisiin liittyvät pulmat ovat yleisiä syömishäiriöön sairastuneilla ja näistä olisi hyvä keskustella läheisen tai ammattilaisen kanssa, esimerkiksi kouluterveydenhuollossa tai terveyskeskuksessa. Jos kuukautisten puheeksi ottaminen läheisen tai terkkarin kanssa tuntuu vaikealta, nololta tai pelottavalta, suosittelen aluksi keskustelemaan asiasta esimerkiksi erilaisissa chat- tai puhelinpalveluissa.

      Syömishäiriöliitto tarjoaa anonyymeja chat-alustoja sekä tukipuhelimen, joihin voi olla matalalla kynnyksellä yhteydessä. Toimintaan osallistuminen ei vaadi diagnoosia, vaan oma kiinnostus tai kysymys esim. syömiseen, liikuntaan tai kehoon riittää. Lisäksi paikallisyhdistyksillä ja SYLI-keskuksilla on paikallisesti järjestettyä vertais- ja tukitoimintaa.

      Lisätietoa toiminnasta löytyy https://syomishairioliitto.fi/
      Iiris / Syömishäiriöliitto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe