Noranza 001

Sjelba

Minkälaisia kokemuksia Bridgestone Noranza 001 nastarenkaista? Vai maksanko suosiolla vähä enemmän ja ostan Nokian nastat?

10

9343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaamaksaalisäänimestä

      Ne ovat nokian renkaan Bridgestone-brändille alihankintana tuotekehittämät ja valmistamat.

    • 645646468

      Tässä jotain Noranza 001 tuloksia viime syksyn TM testistä:

      -Jääjarrutuksessa hieman nastojen keskitasoa parempi, ei varsinaisesti huono. Jääkiihdytyksessä testin paras rengas.

      -Lumijarrutuksessa keskitasoa (erot hyvin pieniä tässä osiossa). Lumikiihdytyksessä testin toiseksi paras.

      -Melussa nastarenkaiden keskitasoa.

      -Vierintävastus on nastarenkaiden pienin joten polttoainetta säästyy.

      -Suuntavakaudessa testin 2 heikomman joukossa

      -Ajettavuudessa keskitasoa


      Yhteenvetona voisi sanoa että ei mitenkään huono talvikelissä, kiihdytyksissä lumella/jäällä jopa parhaita renkaita joten risteyksistä lähtee helposti liikkeelle. Myös pienin polttoaineenkulutus kaikista nastarenkaista mikä näkyy kukkarossa nyky polttoainehinnoilla. Huonoimpana puolena heikko suuntavakaus joten voi suoralla maantiellä olla ärsyttävä (tosin tämä riippuu varmaan paljon autosta ja millaisella tiellä testattu).

      Tosiaan ovat Suomessa Nokian tehtailla valmistettuja. Nokian HKPL 9 myös suht heikko suuntavakaus, meluisampi kuin Noranza ja ajettavuuskin hieman huonompi, joten HKPL 9 ei mielestäni hintansa arvoinen jos Noranzan saa halvemmalla. HKPL 9 suurin etu on parempi jääjarrutus muttei Noranzakaan mitenkään huono ole jääjarrutuksessa, nastojen keskitasoa parempi. Jos jääjarrutuspito tärkeää, sitten HKPL 9 parempi.

      Kestävyyttä ei mukana testissä, mutta perinteisesti Bridgestone kestää paremmin kuin Nokian. Ainakin kaikissa kesärenkaiden kulumistesteissä.

    • NokianTestirenkaat

      Kannattaa valita Hankook, on noussut vuosi vuodelta ja voitti nokialaisen viime TM-testissä joten päihittää varmasti myös Bridgestonen, mutta maksaa kolmanneksen-puolet vähemmän kuin nokialainen. Ovat nastarenkaiksi todella hiljaiset ainakin juniorikoossa 195/65-15, ja suuntavakavuus sekä ajettavuus täysin eri luokkaa nokian näkemyksiin talvirenkaista verrattuna, talvirenkaan ei oikeasti tarvitse olla vetelä ja vaelteleva. Kulutuskestävyys talvirenkaaksi erinomainen. Hankook avasi oman talvirenkaiden tuotekehittelykeskuksensa Ivaloon joten panostusta löytyy eikä testimenestysten osalta kyseessä ole mikään onnenkantamoinen. Nokian tuotosten tapauksessa taas ei ole edes luottamista siihen onko testiin toimitettu kuluttajille myytävät vaiko ns. testirenkaat.

    • äfäfäfäfää

      Laittakaapa näiden kahden renkaan hinnat tänne.Ite ajanut vuosikausia bridgestonesilla ja aivan tyytyväisenä .Auto ford focus.

    • Sjelba1

      Hankookeissa ei nastat pysy ja kovettuu aika pian eli lyhytikäiset ovat.

      • Laatukohdallaan

        Neljä talvea ajettu ja kaikki nastat tallella, eivätkä ole kovettuneet, eivätkä kuluneet nimeksikään.


    • Kallunki

      Onks nää Suomessa valmistettu?

    • KPT

      Brigdestone renkaissa nastat laitettu jo tehtaalla, näin ollen ovat paremmin kiinni pysyviä. Huippurenkaat.

    • NiinNokia
      • Lopeta.mainostaminen

        Ei kysytty mistä tilasit.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe