Apua Apua Apua

Otamme keväällä suomenlapinkoiran ja Minkä laisia virikkeitä voisi tarhaan laittaa kun koira tulee asumaan pysyvästi tarhassa?? Kuviakin voi lhettää!!

yst: Nella
5509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ethän kuitenkaan luovutusikäistä pentua sinne tarhaan lykkää? Opeta se pikkuhiljaa tarhaolosuhteisiin. Ja pidä huoli, että koira saa tarpeelliset sosiaaliset kontaktit ja päivittäisen liikunnan. Sairastaessa koitra on pystyttävä ottamaan sisätiloihin.
Virikkeinä voit antaa tietenkin turvallisia leluja. Pallon, köysilelun yms. Hiekkalaatikko on myös hyvä. Koirat tykkää kaivaa ja hiekkalaatikkoon voi piilottaa namupaloja. Rakenna myös mahdollisuus kopin katolle pääsyyn. Siellä ne tykkäävät tähystellä. Ja lapinkoira haukkua, jota se todennäköisesti joutuessaan olemaan yksin, tekee haitalle asti. Nimim. kokemusta on:

Äänestä

Kiitos vinkeistä kaijsa!!! :)

Äänestä

No niin, et ole näköjään ajatellut vieläkään tätä "normaalia" koiranpitoa, vaan se on pakko olla ulkokoira (jollaisia ei saisi olla..).

En mitenkään arvostellen, mutta tahdon kysyä, miksi koiran täytyy olla ulkona? Onko teillä allergisia, vai? Koiranhan pitää silti pentuaika sekä mahdollisten sairauksien aikana olla sisällä.

Virikkeitä ovat juuri tavalliset lelut, ja muistathan, että jos koira todella joutuu olemaan tarhassa, sitä pitäisi mielellään ulkoiluttaa enemmän kuin "normaaalia sisäkoiraa".

Sanonpahan nyt vielä, jos teillä ei ole allergiaa, miksi koira-raukan täytyy olla ulkona? Ja jos teillä sitten on sitä allergiaa, on tilanne aikalailla hankala...

Äänestä
  • En nyt oikein ymmärrä mistä olet saanut päähäsi ettei ulkokoiria saa olla? Meillä koirat olleet aina tarhassa(roduiltaan siis suomenpystykorvia). Nukkuvat lumihangessa kerällä kun pakkasta -20, vaikka niillä on myös koppi! Kun tuot pystärin sisälle se istuu vain oven takana ja vikisee että pääsisi ulos! Jos koiran opettaa pennusta asti olemaan ulkona se myös viihtyy siellä. Voi haistella, maistella , kuunnella ja haukkua.

    Äänestä

  • Ansku kirjoitti:

    En nyt oikein ymmärrä mistä olet saanut päähäsi ettei ulkokoiria saa olla? Meillä koirat olleet aina tarhassa(roduiltaan siis suomenpystykorvia). Nukkuvat lumihangessa kerällä kun pakkasta -20, vaikka niillä on myös koppi! Kun tuot pystärin sisälle se istuu vain oven takana ja vikisee että pääsisi ulos! Jos koiran opettaa pennusta asti olemaan ulkona se myös viihtyy siellä. Voi haistella, maistella , kuunnella ja haukkua.

    Koira on laumaeläin, jos se laitetaan yksin tarhaan, sillä ei ole varmasti kivaa. Sitähän voi kokeilla itsekin millaista on kyhjöttää yksin häkissä.. Eri asia jos koiria on 2 tai useampia jolloin niillä on seuraa toisistaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hihhuli kirjoitti:

Otamme keväällä suomenlapinkoiran ja Minkä laisia virikkeitä voisi tarhaan laittaa kun koira tulee asumaan pysyvästi tarhassa?? Kuviakin voi lhettää!!

yst: Nella

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu