Kun nainen lähtee...

Viisaskomies

Moro nuoret.
Kun olin nuori, oli tyttöystävän saaminen mulle vaikeeta. Olin ujo enkä tippaakaan supliikkimies. Tärppäsi kuitenkin, ja suhde kesti 15 vuotta josta 10 naimisissa.
Erotessamme olin 37 vuotias. Vaimo sanoi kannustavasti että " sä et enää edes sais naista" , oli kai sitten katkera vaikka itse halusi häipyä.
Itsekin olin tosi maassa, mutta kun ero otti koville, opin samalla puhumaan omista asioista muille. Ennen en niin tehnyt. En enää murehtinut että mitä muut musta ajattelee kun avaudun omista asioistani, pääasia että sain puhuttua.
Opin paljon avoimemmaksi.
Kun sitten aloin tapailemaan naisia, hämmästyin miten helppoa oli saada seuraa.
Jos kuulut niihin vähän huonommin nuorena naismarkkinoilla pärjänneisiin, ei hätää.

Muuta selitystä en keksi kuin sen, että ne itseään täynnä olevat pojat ei pysty pitämään oman erinomaisuutensa kulissia kauaa, ja yli 30 vuotiaat naiset on ehtinyt oppia sen että ei heitä kukaan prinssi tule valkoisella ratsulla hakemaan, ja jos tulee, se on harhaa.
Tavallinen luotettava ja kiltti perusjamppa riittää.

Ei siis kannata lannistua eron takia, rakkaus ei lopu, se käy vaan tauolla ja löytää uuden kohteen.
Nyt olen yli 50, siksi pojittelen😎

4

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on aivan totta. Asia on kyllä avain luonnollinen ja jopa sellainen vanhan kansan viisaus. Sanotaan, että mies komistuu vanhetessaan.

      Nykyään puhutaan markkina-arvoteoriasta ja sen mukaan naisen markkina-arvo on hetkellisesti paljon korkeammalla, mutta huippu on lyhyt tuossa 25 ikävuoden paikkeilla ja putoaa paljon jyrkemmin kuin miehellä:

      Miehellä taas huippu on yleensä vasta vanhempana ja putoaa paljon hitaammin kuin naisilla.

      Naisten markkina-arvoon vaikuttaa lähinnä vain ulkonäkö, kun miesten markkina-arvoon vaikuttaa ulkonäön lisäksi, varallisuus, status ja koulutuskin ja ylkeensä naiset myös tykkäävät kokeneista ja itsevarmoista miehistä enemmän kuin kokemattomista.

      Edellämainitun takia siis ei ole ihme jos Viisaskomies yllättyi omasta suosiostaanvarsinkin yli 30 v naisten kohdalla. Itselläni kävi täsmälleen sama asia n.40 vuotiaana. Exä oli sopivasti polkenut itsetunnon maahan ja erotessa mietin, että millaiseenhan tonnikeijuun minun pitää tyytyä.

      No hetken aikaa deittailtuani tajusin, että minusta ovat kiinnostuneita jopa yli 20 vuotta nuoremmat naiset, puhumattakaan 30-50 vuotiaista.

    • No tottakai noin. Miehen parisuhdemarkkina-arvo vaan kasvaa vanhetessa.

    • Tuumailua

      Tuo varmaan juurikin johtuu siitä, että miehet ovat niin ulkonäkökeskeisiä.

    • Viisaskomies

      Oli ne nuoret naisetkin ainakin mun nuoruudessa sellasia että komeat itseään täynnä olevat ja vähän rentut oli eniten naisten mieleen.
      Luultavasti parisuhde rentun ja itserakkaan miehen kanssa on kasvattanut ja muuttanut omia arvoja ja yli kolmekymppisistä naisista on tavalliselle kunnonmiehelle suorastaan ylitarjontaa.

      Loppupäätelmä
      Nuoruus oli kauniitten naisten kulta-aikaa mutta joskus 30 ikävuodesta eteenpäin on kaikkien vähänkään kunnollisten miesten kulta-aika joka kestää luultavasti koko loppuelämän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2691
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2451
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2209
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1835
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1383
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1125
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      95
      1078
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1023
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      893
    Aihe