Pimmeetä lesken kylppärissä

Makriina.ei.kirj

Olen jo tottunut tähän yksin pärjäämiseen, mutta on asioita, joihin en ole halukas perehtymään. Yksi niistä on sähkötyöt.
Kylppärin lavuaarin päällä on seinävalaisin, joka on jollain tapaa viallinen. Se poltti kaksi hehkulamppua lyhyessä ajassa. ja ajattelin, että johdossa on vikaa, kuten Tannerin laulussa kerrotaan.
Niinpä jätin sen sinälleen, onhan toinen lamppu sentään. Mutta eilen se vain välähti ja sammui. Hehkulampun vaihtaminen ei auta. Pimeenä on.
Nyt on kylppärissä pimiää kuin luolassa. Onneksi vieressä on sauna, jonka lamppu vielä palaa. Ovi auki, niin selviydyn aamusta.
Nyt pyydystämään sähköliikettä, joka tulee jelppimään!

8

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sini.sirkku.ek

      Sähköön liittyvät työt onkin jätettävä alan ammattilaiselle, toivottavasti et tarvitse odotella kauan. Minulla sammui Lippajärvellä samaan aikaan saunasta ja jääkaapistä ja keittiön työpisteestä valot. Vävypoika onneksi tuli samana iltana korjaamaan tilanteen, kun käsikopelolla joutui jääkaapistakin etsimään.

      Kylläpä tänään oli mukava ilma tuolla rannalla, vaahtopäät ajautui tuulessa rantaan, ja puut humisivat kaikki samaan suuntaan, olematta yhtään kylmä silti.

      Kahvilanrotisko Katiskakin oli auki ensimmäistä kertaa, oli vaan istuttava mökin tuulensuojassa, jolloin ranskanperunoiden rasvankäry oli mahtava😊 Paljon olen ollut rannoilla tänä kesänä, en uimapukusillani, mutta muuten ranta-asussa.

      Kahlasin kyllä polviin asti tänään, on kiva tunne varpaat hiekassa kuivatella auringossa kahvimukinsa kanssa. Ens'kerralla en syö ennen menoa, vaan tilaan niitä ranskanperunoita , naapuripöydässä rapsahteli ne niin houkuttavasti

      Lauantaina tehdyt tuliset siivet pata onnistui sitten hyviksi. Löpäytin tilkan rypäleöljyä kiviastian pohjalle, ja asettelin lehtikaalit porkkanat sipulit 1 valkosipuli ja 5-6 pientä perunaa. Päällimmäiseksi ladoin siivet ja liemeen kanamaustetta, sinappia suolaa ja parmesaaniraastetta.
      Täyteläinen vahvachilinen pataruoka syntyi 😊 Joudun vaan syömään 4 kertaa samaa, mutta siipiä voi järsiä sellaisenaankin.

      Tulipa pulistua!

    • Makriina.ei.kirj

      Hyvä resepti. Ostin broilerinrintapaloja, panenkin huomenna samalla ajatuksella pataan, tosin ei ole lehtikaalia, mutta keksin muuta tilalle. Pataruuat onnistuvat aina.
      Paljonhan siitä ruokaa tulee. Paras pakastaa heti osa.

    • Imun saunassa i palaa lamppu, mutta päässä on jotenkin pimeää, vointikin on huono. Mitä teen? Tunnen kyllä sähkön, mutta en sellaista, jossa lamput eivät kestä. Kia se on vissiin johdossa, ei muussa jos ei siin.Kuka se niin lauloi? Ene aika osuuskauppaan ja osta sieltä lamppu tai kaksi. Ne ovat aina 220voltin jännitteen kestäviä.Ellei toimi niin kerro minulle! Olen osuuskaupan omistajajäsen ja saan bonustakin omista ostoksistani.

      • Minä tein eilen jauhelihakastiketta, johon latoon seisemän maustepippuria mausteeksi. Hyvää tuli. Minä syön harva se päivä, pikemminkin useina noin teen. Huomennakin aion (syödä), tehkää niin muutkin. Syöminen on ihan pääelinkeinoni.


    • Valoa kylppäriisi ja koko elämääsikin!

      • Makriina.ei.kirj

        Kiitos. Ehkä toivotukesi auttoi, sillä kokeilin kerran vielä kolmannella hehkulampulla sitä kylppärin lamppua, Panin siihen uuden energialamppuvaihtoehdon, ja hah! Se syttyi. Ties mikä valaisinta kiukutti. Nyt taas valaisee.
        Hienoa. että syöt "harva se päivä". Ei kannata hyvistä tavoista luopua. Pataruuat on helppo tehdä ja ne onnistuvat aina. Hyvä vinkki on varata pakastimeen kasvispakasteita. Sellaisen kun kopsauttaa pataan mukaan, niin maukasta tulee vähällä vaivalla.


    • Vai kasvispakasteita! Minä kun en oikein ymmärrä noiden "lehmänruokien" käyttöä. Kiitos kuitenkin suosituksesta. Ehkä joskus varovaisesti kokeilen ja maistellen - sinua muistellen. Takuusti aina hyvällä.

    • may.a

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe