Tasavero

Verosta on tarkoitus tehdä tasavero. Jos on sähkölämmitystä, tulee vero aivan kuin dieselvero. Se on noin 1200 euroa vuosi. Kulutit tai et. Kesämökeillä vero on kaksinkertainen. Tuulisähköä ei erotella, koska kulutus voi tapahtua väärään aikaan tuulen suhteen. Päivisin tuulisähkö menee teollisuuden pannuihin. Yöllä tuulee vähempi.

Varaavat sähkölämmitykset suljetaan pois verosysteemistä, koska ne käyttävät yöaikana tyhjäkäyviä ydinvoimaloita.
3286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Millähän se muuten todetaan, että mikä lämmitys itse kullakin on?

Olisiko kriteerinä vuosittainen sähkönkulutus yli 10 000KWh vai talossa olevien sähkövastusten lukumäärä, yhteisteho vai mikä? Varsinkin jos on paljon tulisijoja, pistotulpalla liitettäviä siirrettäviä lämmittimiä yms. Paljonhan on taloja, joissa sähkölämmitys on lähinnä täydentävä lämmitystapa. Monimuotoista lämmitystä käyttävät on sitäpaitsi juuri noita, joissa sähköä käytetään eniten huippujen aikaan.

Parasta tietenkin olisi jos lämmitysmuodon ilmoittaminen perustuisi omistajan ilmoitukseen. silloin saattaisi yllättäen sähkölämmitystalojen määrä vähentyä paljonkin. Paitsi tietysti jos ympäristöministeriöön perustetaan uusi virkanimike, esimerkiksi "lämmitysmuodon tarkastaja".

Äänestä

Taas joku on ajatellut ääneen asiaa, jota ei ole ajatellut.
Kuinka voidaan erotella käyttösähkö lämmityssähköstä.
Jos vero tulee, niin se on laitettava kaikkeen sähköön,
riippumatta mihin sitä käyttää.

Äänestä
  • Juuri sen takia aikatariffi tulee taas. Yöllä kulutettu sähkö jätetään verotta. Vain päiväsähkön osuus otetaan huomioon. Jos sitä kuluu yli 2000 kWh henkeä kohti niin räpsähtää sähkölämpövero.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tasapuolinen kirjoitti:

Verosta on tarkoitus tehdä tasavero. Jos on sähkölämmitystä, tulee vero aivan kuin dieselvero. Se on noin 1200 euroa vuosi. Kulutit tai et. Kesämökeillä vero on kaksinkertainen. Tuulisähköä ei erotella, koska kulutus voi tapahtua väärään aikaan tuulen suhteen. Päivisin tuulisähkö menee teollisuuden pannuihin. Yöllä tuulee vähempi.

Varaavat sähkölämmitykset suljetaan pois verosysteemistä, koska ne käyttävät yöaikana tyhjäkäyviä ydinvoimaloita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu