Myytiin mehiläiselle. Hoitajien palkat tulevat laskemaan varmasti satoja euroja kuussa. Ei mehiläinen maksa kuin joku 1870e kk. Kunta 400e enempi. Oliskohan hoitajilla aika mennä lakkoon, jotta saataisiin tämä yksityistäminen ja palkanalennukset lopetettua.
Kaunummen koti
14
761
Vastaukset
- Lampailuataas
Yksityisten jättien tyyli on palkata nuoria hoitajia jottei tarvitse maksaa paljoa eli ei siis sitäkään vähää mitä muutaman vuoden töissä olleelle. Palkat heikkenee ja raha valuu ulkomaille. Hoidon taso ei kovin korkea.
- Kauheetilanne
Tulee kunnillekin helpommaksi ja halvemmaksi kun annetaan yksityisille isoille kaikki hoidettaviksi. Ei siinä asukkaan/ asiakkaan / työntekijän parasta kyllä ajatella.
- kirveelletöitä
Kaiken huippuna entinen omistaja kehuu mehiläisen arvoja. No ne arvot ovat pienet palkat, pienet resurssit ja johtajille miljoonien bonukset. Mehiläisen johto tienaa miljoonia ja rahaa valuu veropatatiiseihin.
- kummaatouhua
Palkanalennus yksityisillä koskee vain lähoitajia ja sairaanhoitajia. Lääkärit tienaavat yksityisellä enemmän kuin kunnissa ja kaupungeissa. Attendollakin moni lääkäri tienaa 10000-14000e kuussa. Eli he tienaavat kahdessa tai kolmessa kuukaudessa saman, jonka hoitajat saavat vuodessa.
- kouluun
Eikös lääkärien koulutus kestä erikoistumisineen 10v, kun lähihoitajat käyvät koulua 2v ja sairaanhoitajat 3v. Eli kannattaa käydä kouluja, jotta tienaa, eikä tarvitse valittaa ja itkeä.
- eimahdamitään
Ei se nyt tietenkään oikein ole, että ihminen ei älykkyydelleen mitään voi. Näin se aina menee, että älykkäät eli rikkaat ihmiset tienaavat enemän ja enemmän ja köyhät ja keskituloiset köyhtyvät koko ajan enemmän ja enemmän. Tilanne pahenee koko ajan.
- kapinaan
Hoitajat liian kilttiä porukkaa. Kannattaisi vaatia parempaa palkkaa ja ottaa jokaisen 60 päivää saikkua vuosittain, niin se voisi auttaa kummasti.
- Murehtija
Turhaa murehtimista!
- Hoitsumies
Miksi hoitajien palkat muka laskisivat?
- hjkl
Se kaunummen koti on kyl ihan väärässä paikassa!
- eioototta
Mehiläinen pyörittää toimintaa Sydänmaissa?
- ugfrj
Mikäs siinä on vikana, että Sydänmaissa on?
- Vapaatakauppaa
Mikä pointti on siinä, että yksityinen yrittäjä ei saisi myydä firmaansa toiselle yksityiselle yrittäjälle? Haloo!!!
- Hhjk
Just noin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1422530Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy202226Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1852063Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82491561Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1321315Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861184Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021128- 84927
Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har17902Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j69894