Millä talovalmistajalla on teidän mielestänne parhaat yksikerrosmallit, jossa olisi 5h k ?
parhaat yksikerros - mallit
jade
132943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jukka-talolilla on hienoimman näköiset 1-kerros mallit. Ja toimivat pohjaratkaisut.
löytyy mittavakodilta. Tosin asennusvaihtoehdot niin suppeita, että tällainen toope ei voi kuvitellakaan ostavansa pelkkää lautakasaa.
Teijolla, koska en osaa rakentaa mitään. Teijo kävelee tontille täysvalmiina eikä tarvitse edes vasaraa omistaa.
Asumisen kuluttajan unelma.
Minun mielestäni Kauhajoen Puutalokympiltä löytyy hienoja vaihtoehtoja. Tosin netissä näin isoja malleja ei ole esillä, mutta kantsii kysellä tehtaalta. Olen vieraillut parissa valmiissa kohteessa ja upeita ovat olleet.
talot on parhaita, muista ei voi edes puhua samana päivänä!
niin makuasioita...
Tuohon ollaan muuttamassa ensi viikolla vihdoinkin =) Tosin tein jonkun verran muutoksia omaan pohjaani, esim. taloon lisätty n. 70 neliötä varastoa ja autotallia (lämmintä tilaa). Lisäksi yhdistin nuo kaksi vierekkäistä makkaria kotiteatterihuoneeksi ja paljon muita pienempiä muutoksia. Meille tämä malli sopi kuin nenä päähän ja laatu on ollut hyvä kautta linjan.
http://www.kannustalo.fi/mallistot/helmia/helmi_119.htm
Saako kysyä mitä tuli maksamaan ja paljonko rakentamiseen meni aikaa ?
Kaikkineen mennyt vähän alle 200 k€, ainoa mikä tuossa ei ole mukana on ulkomaalaus. Kiintokalusteet ja koneet parasta mitä rahalla saa, sis.materiaalit ja laatat myös kalliimmasta päästä. Joten näin meillä, toivottavasti auttaa. Työt aloitettiin 08/2004 ja ensi viikolla muutetaan.
Miten paljon itse osallistuitte rakentamiseen?
Olen maksanut vain laskut. Kyllähän nuo raksahommatkin onnistuisi, mutta on niin helvetillinen työrupeama päällä, joten ajattelin että on parempi jos ammattilaiset tekee kaiken =)
Meitä on niin monta taloa kuin tekijää ,itse en rupea erityisemmin kehumaan mitään erikoista ja kaikkiin talopaketteihin pystyy tekemään muutoksia.Meidän perhe muutti 2kk sitten Omatalon malli 122e-4 ja tyytyväisiä olaaan oltu ,tehtiin pieniä muutoksia suunnittelu vaiheessa.
Saako sultakin kysyä saman kuin edelliseltä eli paljonko tuli maksamaan ja miten kauan rakentamiseen meni aikaa ?