Svenska Teatern gör förlust.

https://svenska.yle.fi/artikel/2018/06/19/svenska-teatern-star-infor-en-lang-sparkur

Suomen parhaalla liikepaikalla olevan teatterin talous on ajettu kuralle. Siit'kin huolimatta, että
ruotsinkieliset oppillaitokse tuovat oppilaansa yleisöksi. Ruotsinkieli ei myy eikä ole suosittu.
Svenskan är inte dagens melodi. Man borde hitta morötter för finskspråkiga, att dom börjar gilla svenska språket.

Svenska Teater on remontoitu valtavalla summalla, ja se saa valtiolta ja Helsingiltä valtavat avustukset

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKP:n palstalla tämä näyttää olevan sääntöjen vastainen kirjoitus?
      Mikähän asiassa riepoo RKP:tä. Ilmeisesti ruotsinkielen merkityksen väheneminen?

      • Fani

        Kuka on Svenska Teatterissa näyttelevän Mikael Anderssonin vaimo nykyään?
        Hänellä on kaksi lasta.. Pidän Mikaelista näyttelijänä!


    • Teatterin uusi johtaja Thiblin pistää aika paljon edellisen johdon syyksi huonoa talaoudellista tilannetta. Yhtä paljon voi syyttää entisiä kulttuuriministereitä, jotka ovat hyväksyneet vallattoman menon. Suurin tuhlari tässä suhteessa on Paavo Arhinmäki.

      Tosiasiallinen syy on, ettei teatterille ruotsiksi ole enää kysyntää Suomessa. Väkisin teatteriin viedyt koululaisryhmät eivät riitä. Koko teatterin iidea ja kieli pitää muuttaa ennenkuin se kannattaa ylläpitää. Aivan liian kallista tällä shapluunalla.

    • Svenska Teatern suurin osa katsojista saa yhteiskunnan kustantamat liput. He ovat koululaisia ja opiskelijoita. Osin eläkeläiryhmiä, joiden liput ja matkat vedetään veronmaksajilta.

      Muiden teattereiden organisaatiossa ei ole niin paljon suojatyöpaikan saaneita näyttelijöitä, vaan käyttävät freelancereita.. Svenskan voisi hyvin siirtyä vastaavaan kustannustehokkaaseen järjestelmään. He voisivat hyvin irtisanoa vakituiset näyttelijät, koska eivät voi esiintyä täyspainoisesti jokaisessa roolissa. Yleisö ei jaksa katsoa samoja naamoja joka esityksessä.

    • Mamma Mia on paremmin tehty musikaali, kuin Chess!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6708
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4018
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3445
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1837
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1428
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      28
      1367
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1141
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1016
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      909
    Aihe