Onkos sitä missään "tavallisissa" kaupoissa, vai ainoastaan sahojen erikoisliikkeissä? Tuli vain mieleen, kun kävin Motonetissä ja koitin sieltä ostaa. Varaosatiskillä oli nuori poikanen, joka kovasti koitti myydä tarkoitukseen sellaista kudosvahvistettua ja päältäkin kovaa letkua. Oli vielä vahvempaakin. Sitä taikuria ei vielä olekaan, joka senkin putken olisi saanut sahan läpeen menemään. Sitten se vielä ehdotteli, että tuolla hyllyssä on sellaista läpinäkyvää kirkasta letkua, sen pitäisi kestää bensaa. Sekin oli kaksi kertaa vahvempaa, kuin sahan letku. Kaikkea hauskaa sitä eteen tulee.
Niin että sahaliike on se ainoa paikka, vai?
Niin että sahaliike on se ainoa paikka, vai?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kelpaa ihan hyvin sama letku kuin mopon bensaletkuksi.
Niitähän on eri vahvuisia...
Jos sisähalkaisija on sopiva, niin tuskin seinämävahvuuksissa on niin suuria eroja että letku olisi sopimatonta.
Motonetissä on myyty oregonin bensaletkua. Siellä oli joku poju myymässä ellei löytänyt.
https://www.motonet.fi/fi/haku?q=oregon&category=2068
Olisiko tuosta apua?
Katso Ebaystä, hakusanaksi vaikka: Gas Oil Hose Fuel Petrol Tube chainsaw tai fuel petrol-pick up-hose-pipe Stihl shainsaw
Joo kiitti, näähän on hyviä neuvoja ja näkyyhän siellä Motonetissäkin letkua olevan, vaikka meikäläiselle ei suostuttu myymäänkään, heh.