Koreassa kielletty koiranlihan syönti.

OikeinOnkin

Tässä uutta ajankohtaista tietoa sille yhdelle joka täällä aina välillä trollaa koiranlihafantasioitaan. Se lysti on loppu nyt myös koreassa, ainakin eteläisessä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201806212201029762_ul.shtml

Etelä-Korean oikeus on linjannut, että koirien tappaminen ravinnoksi on laitonta, kertoo uutistoimisto AFP. Tuomioistuimen päätös saattaa johtaa koirien syönnin kieltämiseen kokonaan.

Koiranlihan kulutus on kääntynyt Etelä-Koreassa laskuun, kun ajatus koirasta ihmisen parhaana ystävänä on levinnyt Aasiaan. Nuoremmat sukupolvet suhtautuvat nykyään koirien syöntiin jonkinlaisena tabuna. Tutkimuksen mukaan 70 prosenttia eteläkorealaisista ei syö lainkaan koiraa.

1

128

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakitlihoiksi

      Ei niitä kukaan tarkasta mitä myyvät ja syövät, eihän Suomessakaan härkä ole useinkaan härkää. En kyllä itse rakkia söisi, mieluummin minkeille tai energiajätteisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe