Aikuisen miehen alennustila

väsynyt

Vuosia olen seurustellut alkoholistin kanssa. Nyt alkaa voimat loppua. Hän ei huolehdi puhtaudestaan. Läheisyys loppui, koska lähestyminen oli karkeaa naista halventavaa. Hän ei osaa ajatella asioita muiden silmin. Kovin arvostelee muita, jos esim. näkee lihavan ihmisen, tai jos joku puhuu kovalla äänellä, moni asia häiritsee häntä. Olen sanonut että itse katselen mieluummin lihavaa ihmistä kuin pahalta haisevaa öykkäriä tavarat pöksyissa. Miten voi katsoa ihmistä,joka ei elä yhteiskunnan säännöillä. Jos hän pysyisi asunnossaan, pystyisi vielä säilyttämään kasvonsa. Empatiaa hänellä ei ole. Kuseskelee rappukäytävään. Housuihin tulee kaikki tarpeet. Säälittävää katsoa ihmistä, joka on niin pohjalla. Yleensä ihminen tietää aloittaessaan juomaan,että vahinkoja sattuu. Selvänä on suht fiksu,ja ehkä tuntee jotain morkkista. Jos ei voi olla juomatta, niin miksei voi laittaa vaippahousuja jalkaan, vähemmän noloa kuin kuljeskellä housut kosteina. Tulee niin myötähäpeä,ja sotkisi vähemmän paikkoja. Humalassa myös agressiivinen. Hiplailee naisia,ja puhuu törkeästi. Kun päässä naksahtaa,niin kontrolli menee. Muistisairas ikämies vielä. Jo muutaman oluen jälkeen on ihan pihalla. En vain tunne enää rakkautta, en sääliä, en inhoa en vihaa. Väsymystä. Niin paljon nähnyt ikäviä tapahtumia, ja niitä ei saa mielestä pois, helpottaa kun voi anonyymisti kirjoittaa tänne palstalle ja purkaa tuntojaan.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5ytrytryrt

      Housuun paskominen lämmittää. Kaupan lattialle tulee välilllä paskannettua.
      Ämmä jos alkaa vittuilee niin antaa nyrkin laulaa.

    • hoituri

      Väsynyt, Tarkoitatko tosiaan ettet ole hakenut itsellesi apua? Tiedän kyllä mitä on vastuuntunto, mutta jokin raja pitäisi olla. Hoidan itse paria kohtuukäyttäjä-sairasta ja palkitsen itseäni alkoholilla, joka on itselle ongelma. Siksi ylipäätään käyn joskus tällä palstalla.
      Mistä oikein on kyse, että olet jäänyt hoitamaan noin pahasti alkoholisoitunutta?

      • väsynyt

        En hoida häntä. Asuimme kyllä yhdessä vuosia. Ehkä suhde siksi jatkuukin,koska asumme erillämme. Tunteita on vielä, ja helppoa ei ole kun asia on henkilökohtainen. Kai minä sisimmässäni toivon että hän saisi apua,mutta eihän se onnistu kun hän itse ei sitä halua. Mutta vaikea unohtaa vaikeita ja ikäviä asioita kuten myös hyviä aikoja,koska niitäkin oli. En vain osaa tehdä nopeaa irtiottoa. Mutta huomaan kuinka elämä helppoa kun ei tarvitse kohdata humalaista öykkäröivää miestä. Eikä nähdä alennustiloja. Mutta tieto lisää tuskaa, koska mikään tekeminen ei pysy salassa hänen asumispaikassaan, tietoa tulee hänen hoitajiltaan ja asuinnaapureilta. Sääliä en tunne enkä vihaa. Olen vain kovin väsynyt. Edellinen mieheni kuoli alkoholiin, ja kait tämä on pelkoa että hänelle tapahtuu jotain. En antaisi itselleni anteeksi, jos en edes yrittäisi. Mutta pakko tehdä pian ratkaisu,koska tästä on tullut jojo-ilmiö. Eli kyllä kait ne tunteet määräilevät, aina ei järki kiilaa edelle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4143
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2463
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe