Lintulan luostarista kadonnut nunna Elisabeht/Irmeli Vuolle on edelleen kateissa.
Hänen katoamisessaan ei sinällään ole mitään ihmeellistä.
Mutta hänen löytymättömyytensä alkaa olla jo ihmeellistä,sillä jos nunna olisi
tuupertunut metsään,niin olisihan hänet jo löydetty. Laajat etsinnät,koiria,veneitä jopa helikopterista etsittiin kadonnutta nunnaa. Marjastus/sienestys/metsästys-kaudet-paljon metsässä liikkujia.
Kysymys kuuluu:Miksi siis nunnaa ei ole löydetty?
Spekulaatiot käyntiin,mielikuvitus laukkaamaan.
Lintulan nunna-edelleen kateissa
23
1100
Vastaukset
- järjen.käyttö
Sattumalta nämä kadonneet, jotka on kuolleet, aina löytyy. ei koskaan hakemalla, jos olet huomannut?
- kysynn
jos hän joutui jonkin auton töytäisemäksi sillä paikalla johon lyhty oli jätetty
kuljetettu jonnekin toisaall alueelle - toivottavasti hoitoon
-tai liekö poliittista kärhäämöinta esm idän ja lännen kirkkokuntien välillä?- Anonyymi
Tiedätkö paikan johon lyhty oli aikanaan jätetty?
- turhaihmetellä
Useinkin menee monta vuotta vaikka ruumis olisi alle 200 metrin päässä kotoa. Koiriakin kehutaan turhaan, yleensä ne löytää ihmiset.
- hukkunutvarmaan
Onhan siellä vesistöäkin lähelä kolmella suunnalla, todennäköisesti mennyt veteen ja virta voinut viedä kauemmaksi.
- sellastase
Mielenkinto hävisi kun selvisi, että on mitä todennäköisemmin hukkunut.
- tässä.spekua
Miksi hän olisi hukuttautunut? Miksi olisi mennyt uimaan, kun sadekin oli alkamassa? Joidenkin tietojen mukaan hän ui ainoastaan luostarin rantasaunan rannassa.
Jos kuitenkin spekuloidaan veteen joutumisella, niin sanotaan nyt tämäkin, että joku/jotkut ovat voineet hänet sinne veteen toimittaa.- tässä.spegua
Vedestähän ne vanhat ihmiset lähes aina löytyy jos vettä parin kilometrin säteellä, tässä ihan lähellä joka puolella.
Sitä voi jokainen miettiä ihan itse miksi ne hukkuu tai hukutautuu, mutta vanhusten itsemurhat yleisiä monellakin tavalla.
Hukuttamista ei epäillä nuorten ihmistenkään kohdalla, vaikka kaikki asiat hyvin, miski sitten näissä.
- Kampula1
Joku "selvänäkijä" jos on nähnyt että on "mutalammikkoon" uponnut Irmeli, niin onkohan tälläisia muta-ansoja tuossa lähialueilla?!?! Kukaan tehnyt, tältä pohjalta kartoitusta?!?!
- soppii.eppäellä
Voidaan toki spekuloida miksi etsittäisiin ylipäätään ketään kadonnutta? Varsinkaan jos on iäkkäämpi ja syrjäkylän asukki. Joku selkeä syyhän siihen katoamiseen kuitenkin on ollut. Onnettomuus, sairaus, rikos tai oma tahto tai jokin yhdistelmä näistä. Löytyy, mistä löytyy sitten, kun löytyy. Elävänä tai kuolleena. Ja voi olla, että jää löytymättäkin. Miksi nähdä etsimisen vaiva? Rahaakin sellainen vie.
- etsimäänvaan
No ei se netissä spekuloimalla ainakaan löydy, maastosta jo etsitty, niin kannattaa sitten alkaa etsiä vesistöstä. Saahan sinne mennä kuka tahansa etsimään tai kustantaa etsinnät, Savukoski ainakin lopettanut. Kytät ei näe paljon vaivaa kenekään etsimisessä, palkka juoksee vaikka eivät tekisi mitään, autoilijoiden sakottaminen hauskempaa ja saavat tulospalkkiota.
- Tityyti
Ehkä on väärin sanoa, ettei poliisi tee mitään, mutta hekin ovat rutinoituneet omiin vakiotehtäviinsä. Kaavasta poikkeavan tilanteen edessä saatetaan olla neuvottomia.
Tässä jutussa on katoamista pidetty selviönä. Kun muita vaihtoehtoja ei mukamas ollut, ei asioita katsottu siltä kantilta. Mahdolliset vihjeet ehtivät kadota ja jälki kylmetä.
- mahassa.tallessa
Voihan se olla, ettei löydetä, jos eläimet on syöneet ruumiin. Eikös tuolla liiku karhuja.
- Kampula1
Piti olla karhu pentueineen juuri tuona kesänä. Miten lähellä ne sitten loppujen lopuksi oli nähty tuona edellisenä (2017) kesänä?!
- jokumuurannut
Jos se on nunnauunissa.
- vvvvvvvvvvvvvvvva
Tarvittaisiin aitoa selvänäkijää! En usko mihinkään saveen uppoamiseen...
mitä olisi edes tehnyt sellaisessa paikassa! Havainto tieltä, samoin husnauha siellä.
Minusta tässä on pikemmin kyse rikoksesta.- merkitilmassa
Niinpä. Sairauskohtaus, eksyminen tai hullu kyttääjä eivät ole ainoita mahdollisia selityksiä. Jos vaikka auto törmäsi nunnaan ja kuljettaja jostain syystä laskelmoi pääsevänsä vähimmällä piilottamalla onnettomuuden uhrin. Hiljaisella sivutiellä on tällainenkin idea voinut juolahtaa mieleen.
Miksi näin?Syitä voi olla vaikka mitä. Ehkä kuskeja muut mahdolliset autossa olijaa olivat kännissä tai syyllistyneet muihin rikoksiin. Ehkä ajelulla oli suhteensa salaava pari tai kuski ei muutoin halunnut tahraa maineeseensa rikostuomiosta puhumattakaan. On ammatteja, joissa ura ja sen myötä toimeentulo tyssäävät, jos tulee tuomio. On myös moraalittomia tyyppejä, jotka väistävät vastuunsa aina, kun katsovat sen mahdolliseksi. - epäilen.kyllä
luulisi että tiellä näkyisi onnettomuuden jäljet. sehän on hiekkatie. sadekaan ei vie jarrutusjälkiä ja pusikkoa olisi mennyt nurin. poliisi sanoi ettei irmeli ollut käynyt tuolla alueella aikoihin ja se oli muuttunut. toisin sanoen jotkut reitit on siellä umpeenkasvaneita? Irmelillä on varmaan ollut jo muistisskin häikkää, varhaisdementti kykenee piilottamaan sitä vuosikausia.
- Tityyti
Olisiko välttämättä mennyt pusikkoa nurin, jos uhri kävellyt keskemmällä tietä? Hiekkatien pintaa olisi ollut helppo tasoitella ja sade olisi hoitamut loput. Onko ympäristöstä ylipäätään etsitty merkkejä törmäyksestä tai muusta yhteenotosta silloin tuoreeltaan? Nunnan omatoiminen katoaminen ja siten normietsintä taisivat olla selviö.
- ymmyrkäinen
Voisiko kukaan paikallinen tai ehkä mukana ollut kertoa, miten nuo maastoetsinnät toteutettiin? Tuskin oli ihmisketjua, jota näkee usein englantilaisissa poliisisarjoissa vai oliko? Annettiinko jokaiselle etsijälle alue, jonka hän sitten sai omalla vapaalla tyylillään käydä läpi vai oliko tarkkakin ohjeistus?
- rakuuna1
Lehtijutuissa oli jossakin etsinnöistä, että ne piti toteuttaa "tavallista tiheämmällä" ketjuetsinnällä maaston haastavuuden vuoksi. Käsittääkseni ketjuetsintää käytetään yleensäkin noissa maastoetsinnöissä, koska silloin ei pitäisi jäädä paikkoja katsomatta. Vaikka kyllähän niitä käytännössä jää.
En siis ole paikallinen, enkä ollut etsinnöissä mukana. Enkä tiedä missä englantilaisessa poliisisarjassa on näytetty ketjuetsintää?! Englannissa maastot on pääosin paljon helpompia etsiä, kun metsäalueet on pienempiä jne., tuolla taas maastossa paljon kasvustoa ja epätasaista ja kivistä ...
- Mitteepä_ootta_mieltä
Tässä eräs hieman yliluonnollinen vaihtoehto: https://aijaa.com/kbjndA
Siinähän kävelee selvästi mummo etukumarassa ja kuin ihmeen kaupalla edessä on valkoinen risti.
Tässä kohta vähän laajemmalta alueelta, sillä aivan lähellä katoamispaikkaa se on:
https://aijaa.com/yc1PzF
Vai kuuluuko tämä sinne huuhaa-osastolle? - Anonyymi
Kuvat poistuneet. Kiinnostaisivat. Löytyykö niitä enää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241220Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831028- 35908
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52829
- 85821
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta20769Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56719Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711