Sydämmen lisälyönnit

Rythm

Tähän alkuun, notta olen aivan tosissani, vaikka tämä saattaa vaikuttaa trollilta tai kehuskelulta.

Eli olen kärsinyt todella runsaista lisälyönneistä muutaman vuoden. 2 kertaa tehty Holter ja lisälyöntejä 5000-10000 vrk eikä noiden otosten aikana tilanne ollut edes pahin mahdollinen. Lääkkeeksi kokeiltiin ensin paria eri beetasalpaajaa ja viimeisen vuoden olen popsinut kalkkisalpaajia ilman mitään apua. Tambocoria tai muita vastaavia ei ole voitu aloittaa , koska minulla on muita lääkityksiä, joiden kanssa sitä ei voi ottaa. Magneetissa ja ultrassa on todettu, että sydän on terve.

Mutta, mutta... toukokuussa lisälyönnit hävisivät kuin salamaniskusta niin, että nyt niitä on ehkä kerran pari päivässä ja alle puolen minuutin kestoisina ja tämähän on hienoa ! Mikään ei kuitenkaan ole elämässäni muuttunut ja kokoajan olen tiennyt, että syy ei ole psyykkinen, koska stressi tai hermostuminen ei ole vaikuttanut oireisiin ja olen oikeastaan ollut viimeisen puoli vuotta aika sinut ongelman kanssa, koska häiriö on ollut käytännössä jatkuvasti päällä, eli siihen on väkisinkin tottunut.

Ja nyt itse asiaan: eli koska on hyvin mahdollista, että oireet palaavat, niin haluaisin kokemuksia sellaisilta "kanssapotilailta", joilla jokin vitamiini, ruoka tai joku muu on saanut oireet katoamaan. Mulla ei ole hajuakaan, mikä mulla on auttanut, eli olisi hyvä keksiä, mistä on kyse, jos oireet taas palaavat. Voihan toki oilla, että aiheuttaja on ollut joku pitkäaikainen pinnetila - hitostako näitä tietää :) Niin ja alkoholin ja tupakin ole jättänyt aikoja sitten jo ennen ongelman alkua ja kahvia ryystän 2-3 kuppia päivässä. Oireiden alkaessa olin jonkin aikaa kokonaan ilman kofeiinia, mutta sillä ei ollut mitään vaikutusta.

4

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nytonhyvä

      Itse sairastin sydänsarkoidoosin 10 vuotta sitten,ja jäljelle jäänyt arpi aiheutti kammiotakykardia kohtauksia,ja pienenkin rasituksen jälkeen rytmihäiriöitä,Vuosi sitten aloin käyttää FitLine-tuotteita,eli jauhemaisessa muodossa olevia vitamiinijuomia,jotka otetaan aamuin illoin.Rytmihäiriöt katosivat,ei ole enää tietoakaan,sydän käy todella tasaisesti,ja jaksan vaikka mitä nykyään.Eli vitamiineilla on merkitystä.Itselläni myös beetasalpaajaa menee illoin aamuin,mutta se pelkästään ei auttanut.Nämä tuotteet ovat hyvin tutkittuja,patentoituja,saksalaisia tuotteita,jotka imeytyvät solutasolle asti,ovat vesiliukoisia,eli kaikki menee hyötykäyttöön.

    • välilyönnit

      ..kohtaus tai rytmihäiriöt alkoivat muutaman kuukauden pahalla ololla. Väsymystä ja rintatuntemuksia. Lopulta verenpaine nousu, oli 198/100/32. Terveyskeskuksessa oloa muutama päivä ja siellä pulssi nousi 60 asti ja verenpaine normalisoitui. EKG:ssä ja holterissa havaittiin joka toinen lisälyönniksi. Tehtiin varjoainekuvaus ja siellä ei mitään. Nyt vointi ihan hyvä, mutta levossa, illalla jatkuu lisälyönti tuntemukset. Verenpainen hyvä, mutta syke 52 -55 pysyvästi. Ennen oli 70-80 pysyvästi.
      Forxika lääkettä käytin vuoden verran alensi verenpainetta ja sykettä selvästi.
      Nyt tutkitaan holter-kokeella toistamiseen sydäntä. Onko olemassa jokin lääke jonka voisi ottaa, jos matalalyöntisyys uusiutuu, olo oli hirveä. Onko kenelläkään vastaavaa? Onko Forxika lääkkeellä huonoja vaikutusia sydämmelle, tuttavalla myös alensi sykettä ja verenpainetta.

      • Rythm

        Mulla tuo kalkkisalpaaja (Verpamil) laskee jonkin verran sykettä, mutta ei niin paljon, että olisin kärsinyt pahasta olosta. Normaali syke n. 70 ja nyt 55-60. Verenpainetta tuo myös laskee ja sen vuoksi taidan jatkaa lääkitystä, vaikka itse "pääoire" on edelleen ok. nyt siis n. 2kk ja vain muutamat lyhyet oireet silloin tällöin.


    • Sairastunut

      Sykkeeni 40 hujakoilla, joskus alhaisempikin. Verenpaineeseen tarkoitetut lääkkeet yleensä laskevat myös pulssia, joten aika alhaisilla sykkeillä mennään. Rytmihäiriöön tarkoitettua lääkettä piti puolittaa, alkoi olla olo kuin zombilla. Verenpaineet lääkkeestä huolimatta joskus todella korkealla. Korkeimmat lukemat 180/156/40.
      Nyt seurataan lukemia.
      Eteisvärinä johti aivoinfarktiin.
      Elämä muuttui kertaheitolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      1504
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1406
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1031
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe