hartsi ja mohairtela/pieleen meni???

yesladyscanlearn

laitoin betonilattiaan mohairtelalla pohjustuksen, kaikki näytti todella hyvältä. viikon päästä pinnan ja edelleen kaikki ok. ...paitsi muutama paikka oli matta, sellainen epämääräinen pieni laikku.
vetasin sitten pinnan ohuelti uusiksi mutta sitten menikin käteen. koko pinta pientä ilmakuplaa täynnä.
mikähän sinä meni pieleen?

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yesladyscanlearn

      äsh, siis kyseessä siis 2K epoksi

    • Rane55

      Onko betonini kosteutta mitattu (RH%), kuinka tuoreesta betonista on kyse.
      Alan ammattilaisena (nyt eläkkeellä) olen "törmännyt" näihin "ilmakupliin".
      Kuplia ei aiheuta ilma, vaan betonin liiallinen kosteus, jos pinnoite (maali, sirote, ym.) on liian tiivis ja huonosti "hengittävä". (Monelle sirotteen käyttäjälle yllätys, koska sirote on sementtipohjainen ja levitetään tuoreen betonin päälle, hierretään vain liian "tiukkaan")
      Ilmiö tulee kun pinnoitteen pintaa tiivistyy vettä ja se sitten imeytyy takaisin betoniin, tällöin siihen jää tyhjä kupla, eli kuplan tekee vesi.
      Sama ilmiö jos laittaa ohuen muovin tiiviisti betonin päälle ja jos vuorokauden päästä siihen on tiivistynyt vettä ja betonin pinta on selvästi märkä (kiiltelee). Jos vain hieman tummuu, on silloin riittävän kuiva pinnoitettavaksi. Tämä on halpa ja helppo konsti tarkistaa betonin kosteus ennen pinnoitusta. Muovia riittää noin 1 m2 pala oletettuun lattian viileimpään kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12385
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe