Hei,
olisiko jollain vinkata rengasreittiä 5-7 yön vaellukselle, joka alkaa Kilpisjärveltä? Pääsääntöisesti Kalottireitin ulkopuolella. Haltilla voisin käydä, mutta voin jättää väliinkin. Mukana teltta ja keittovehkeet, mutta jonkun yön voisin tuvissakin yöpyä.
Kilpisjärveltä kesällä vaeltamaan
6
413
Vastaukset
- Somasjärvi
Mene Terbmisjärven ja Harrijärvien kautta Reikämaalle, siinä Poroenon ylitys ja suunta Valtijoelle josta ylös Somasjärvelle. Haltille sitten ja Vuomakasjärven sekä Bierffejärven kautta Kuornarjohkalle.
- Sajopa
Kiitos vinkistä! Taidanpa tehdä tuon toisinpäin.. (Viime kesänä kuljin Termisjärven kautta Porojärvelle.). Kerkeääköhän päivässä Somasjärveltä Valtijoen vartta Reikämaalle? No, päätän loppureitin, kunhan näen, missä olen toisen yön. Huomenna matkaan!
- Valmiina
Oletko jo lähtenyt kelpaisiko vaelluskaveri mukaan. Nainen 58
- Sajopa
Kiitos seuratarjouksesta, mutta vaellan mielelläni yksikseni. Nainen 51
- Vanha_Jeti
Norjan puolelle ja Didnujoen vartta Lossujärvelle, siitä Somakselle ja harjua etelään Reikämaalle ja edellen Terbmikselle ja takaisin Kilpisjärvelle. Ehtii siinä kieppaista Haltillekin jos haluaa ja on kohtuulinen kävelykunto. Ei ole liiemmälti muita kulkijoita ja kauniit maisemat.
- Sajopa
Tässäpä mulle ensi kesän reitti, kiitos! Ainakin alku, jos tänä kesänä menen Valtijoelle. Urtashotelliin onkin tehnyt mieli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432121Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151399Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141366Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21927Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist161819Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19796Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57716- 75712
Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101665