Antakaa minulle tyhjentävä vastaus Suomen menestymättömyydestä jalkapallossa. Miten on selitettävissä Islannin selviäminen MM-kisoihin, sensijaan Suomi tipahti jo alkukarsinnassa? Tämä on ollut kuvio on ollut jo pitkään MM- kisojen osalta.
Suomen menestys jalkapallossa
15
431
Vastaukset
- hjalmar
Tyhjentävä vastaus: me olemme sysipaskoja futiksessa piste. (piste).
- ArtoTolsaAreena
Liigavalmentajat pois kommentoimasta
Nämä miehet tuovat hommaan uskattavuutta.
Pasanen
Litmanen
Forssel - hahahahahahaha
Suomessa ei osata pelata jalkapalloa, veikkausliigan potkupallon peluu on sysipaskaa ja ketään ei kiinnosta lähtä katsomaan sellaista koheltamista. Lisäksi Ns stadionit ovat kuppaisia ja ankeita.
On vain hyväksyttävä se fakta ettei suomessa koskaan opita pelaamaan jalkapalloa, täällä ei ole mitään tietämiystä ko lajista, Litmaset Forsselit ,hyypiät ja ketä muita lie onkaan olivat ok potkupalloilioita eivät muuta. Valmennuksesta nyt ei kannata etes puhuakkaan, Paatelaisen "joulukuusi" kertokoon kaiken suomalaisesta jalkapallo osaamisesta. - Reipas61
Ihmetellä pitää, miksi yhteiskunta suoltaa euroja lajiin ilman minkäänlaisia menestysvaatimuksia. Yksilöurheilijoita (jotka useammassa tapauksessa ovat urheilijoita isolla U:lla) otetaan pieni tuki heti pois, jos ei ole 8 parhaan joukossa arvokisoissa.
Potkupallo kyntää tasoltaan niin naurettavalla tasolla, ettei normaali suomalainen kehtaa ulkomailla edes ilmoittaa olevansa Suomesta, jos kyse on jalkapallosta. Hävettää koko touhu.
Veroeuroja työnnetään kaikenmaailman stadioneihin "koska kyse on maailman suurimmasta urheilulajista". Minulle ei ole paskanväliä sillä, mitä maailmalla tapahtuu.
Jo olosuhteemme edellyttävät, jos panostus olisi suunnattava jääkiekkoon. Potkupalloon ei euroakaan ennen kuin laji nousee ylös yleisestä häpeästä.- NaapuriOnRikkaampi
Missä on kulutettu veroeuroja? Faktaa pöytään. Junnut maksaa kulut itse, tai siis heidän vanhempansa. Isot stadionit on tehty yksityisellä rahalla, finnairstadium, SJK:n stadion. Valtio lähinnä saa näistä verotuloja, alvit, palkkaverotus, yms.
- jalisfani
Suomessa ei saada lahjakkaimpia yksilöitä jalkapalloon ja se on isoin ongelma. Islannissa lahjakkaimmat pelaa jalkapalloa ja Islannissa on huomattavasti enemmän hyvin koulutettuja ammattivalmentajia suhteessa pelaajamäärään kuin Suomessa. Sitten Suomessa toiminta on repaleista eikä juuri mitään yhteistä ole toisin kuin jääkiekossa. Jokainen seura toimii tavallaan ja tulos nähdään.
- askija
"Miten on selitettävissä Islannin selviäminen MM-kisoihin"
Jalkapallon globaalius on täysin yliarvostettua ja liioiteltua. Lajin MM-kisoissa 8 parhaan joukossa 6 eurooppalaista ja loput 2 Etelä-Amerikasta.
Missä ovat Intia, Kiina, USA, Japani ja kumppanit?- kuningaslaji
No tuota et usko itsekkään. Euroopassa taso on toki todella kova ja sen takia eurooppalaiset pärjää, mutta nytkin esimerkiksi jalkapallon jättiläinen Saksa jäi alkulohkoon ja se kertoo siitä kuinka kova kilpailu jalkapallossa on.
- hommaKulkee
Jalkapallon suosio kasvaa älytöntä vauhtia Usassa ja Kiinassa ja on aivan täysin globaali peli. Suomihan pelaa tällä hetkellä hyvin ja on vuoden aikana hävinnyt vain yhden ottelun.
- KaikkienVastaustenÄiti
Alkuperäiseen kysymykseen oma suppeaan kokemukseen perustuva vastaus. Lyhyesti: Juniorityö hoidetaan huonosti.
Ja pitkästi: Jalkapallo saa valtavasti lapsia jalkapallokouluihin, mutta sieltä sitten katoavat muihin lajeihin. Innostavuus puuttuu, valmennus perustuu isävalmentajiin, eli voi olla hyvää, mutta myös usein aika kuraa. Kaikki kakkoslajina harrastavat, usein melko liikunnallisia lätkän pelaajia, siirrettään kakkosjengeihin ja motivaatio loppuu. Mielestäni iso virhe, ja estetään se, jos futis alkaisikin joskus kiinnostamaan enemmän. Mutta tämä on tällaista pikkusälää, mitä nyt tuli mieleen. Mutta mieletäni kaikkein TÄRKEIN! Juniorityössä ei hyville ja hyvällä peliälyllä varustetuille pelaajille anneta mitään arvoa. Tai ehkä annetaan, sitten kun ne fiksuimmat ovat lähteneet niihin toisiin lajeihin, missä osataan syötellä ja pelata joukkuepeliä, kun kyllästyvät siihen nyhväämiseen ja kikka-kalleihin. Tietynlainen tyhmyys näkyy sitten tuossa miesten sarjapeleissäkin joka osa-alueella. Suomessa ei siis osata joukkuelajeja ja ne valinnat tehdään jo junioriputkessa. - surkeitapelaajia
Valmentajien pojat on suurin syy
- ajatmuuttuu
Suomessa monet lahjakkuudet ovat valinneet jääkiekon ja rahallinen tuki mennyt myös jääkiekolle eikä futisväki ole tehyt asioita tarpeeksi hyvin. Nykyään asia on toisin ja avainhenkilöt on vaihtunut palloliitossa ja Suomi on jo jalkapallomaa ja jääkiekkoa seuraa lähinnä vanhemmat ihmiset vain.
- maalihana
kansojen liiga 15.10 RUOTSI 1P islanti 0p puola 1p kroatia 1p saksa 1p SUOMI 12P
- Lisää_menestyjiä
Jep jep.
Gibtaltar 6p Kosovo 8p Luxemburg 9p
Jep jep. - Hgfsfhkljgf
Satuitkos huomaan, että Ruotsia lukuunottamatta nuo kaikki mainitsemasi pelaavat A-divisioonassa ja Suomi C-divisioonassa. No seuraavalla kansojen liigan kaudella onkin mielenkiintoisia B-divarin pelejä, jos arpaonni osuu kohdalleen: esim. Saksa, Kroatia ja Suomi samaan lohkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804486
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854371Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163413Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402947Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102644En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391973Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581708Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli941248