Taloissa miksi ei pelkkä tiivistys riitä, siis kun itiöitä tulee huoneilmaan ?? Ja riittävä ilmavaihto? Miksi rakenteet täytyy vaihtaa yms?
Jos sädesientä on aina alapohjassa vanhoissa
4
972
Vastaukset
- ei_niin_helppoa
Tiivistys on epäluotettavampi menetelmä = käy lähinnä tilapäisratkaisuksi.
Syystä että
- vanhaa rakennusta on likipitäen mahdoton tiivistää täysin ilmatiiviiksi (kiintokalusteiden taustat yms)... toki jos kaikki kaluteet ja pintamateriaalit puretaan pois, mutta samalla vaivalla sitten tekee jo sen remontin
- tiivistysten pitkäaikaiskestävyys epäilyttää, kittaukset eivät välttämättä toimi kuin vuoden, kaksi, ja kaikenmaailman teipit ym. saattavat myös pettää, kun aikaa kuluu vuosikymmen tai kaksi - alapohjankorjaus
Jos alapohjan tiivistää, lisääntyy vain sen kosteus ja kaiken maailman sienikasvustot lisääntyvät, sitä myöden tilanne menee huonommaksi (kuten edellisessä kommentissa on mainittu).
Onko mahdollista ruiskuttaa alapohjaan näitä homeen tappo myrkkyjä, kannattaa antaa ammattilaisen tehtäväksi, sen jälkeen huolehtia alapohjan riittävästä tuuletuksesta, vaikka pienellä imevällä tuulettimella (ei vie paljoa virtaa).
Itselläni sama ongelma, mummovainaa oli tukkinut kaikki alapohjan tuuletusreiät (ettei kylmä tule talvella), nyt sitten puran kaikki lattiarakenteet (osa jo korjattu) koska lattiat notkuvat ja painuvat.
Alapohjan pintamaita kannettu sankoilla ulos, koska niissä oli sienikasvustoa, samoin puiset pystytuet (jotka kannattelivat alajuoksuja) olivat lahonneet ja sen vuoksi lattiat painuivat.
Pintamaiden poiston jälkeen vielä ruiskutettu homeen tappo aineita ja muutaman päivän perästä homeen esto. Samalla suurensin alapohjan tuuletusaukkoja (hirsiseinä, onneksi, helppo tehdä uudet aukot). Luonnolliseti vaihdoin samalla vanhat villaeristeet parempiin ja nykyaikaisempiin, ihme kyllä villat olivat kuivia, eikä merkkejä homeesta (laitettu 1942, eristeiden alla tervapahvi ja vanhoja sanomalehden paloja, itse talo 1936 rakennettu kunnon hirsistä, paksuudet 270mm ja enemmänkin.
Kyllä näitä vanhoja taloja kannattaa kunnostaa, jos runko on kunnossa, samalla voi tehdä parannuksia asumisviihtyvyyden parantamiseksi.- nopeampi_tulos
> Onko mahdollista ruiskuttaa alapohjaan näitä homeen tappo myrkkyjä
On mahdollista, mutta helpompaa on kaataa myrkky kurkusta alas. Vaikuttaakin nopeammin näin.
Ongelmanhan on mikrobien tuottamat toksiinit ja nehän ei häviä samantien, vaikka mikrobit saisi myrkytettyä. Päinvastoin, talo saattaa sen jälkeen olla entistä myrkyllisempi, kun on ne mikrobitoksiinit mikrobien tappamiseen käytetyt myrkyt siellä!
Ja jos kaikkia ei saada tapettua, niin silloin saatettiinkin raivata lisää elintilaa just niille haitallisimmille lajikkeille, jotka ovat juurikin erikoistuneet "kemialliseen sodankäyntiin".
---
Tukes 19.2.2013 12.16
Yhteistiedote sosiaali- ja terveysministeriö, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes), Valvira ja Työterveyslaitos
Homeentorjunta-aineiden käyttöä ei suositella asuntojen, koulujen, päiväkotien tai muiden vastaavien sisätilojen homeongelmien ratkaisuksi, homesiivousten tehosteena tai homeiden ehkäisyssä. Mikäli rakennuksen pinnoilla tai rakenteissa kasvaa hometta, kosteusvaurion syy on selvitettävä, vaurio korjattava ja vaurioituneet materiaalit poistettava. Myös rakennuksen pinnat ja irtaimisto pitää puhdistaa perusteellisesti homesiivousohjeiden mukaisesti.
---
https://tukes.fi/artikkeli/-/asset_publisher/homeentorjuntakemikaalien-kaytto-ei-ole-suositeltavaa
http://kemikaalikimara.blogspot.com/2014/01/lasten-myrkyttaminen.html
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/02/06/homesiivouksissa-kaytetty-vaarallisia-myrkkyja
- rossipohjat
Taitaa tuo Tukesin lausunto koskea sisätiloja, ei tuuletettuja alapohjia (rossipohjat).
Itsestään selvyyshän on, että kosteusvaurion syy on aina selvitettävä (ei kosteutta, ei hometta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1504057
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312646- 252248
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472144Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191728Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s331661Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301644- 61403
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321104- 931052