Terve! Onko uusimmissa Aprilioissa rajoitettu cdi vai rajoittamaton? (Aprilia sx 2016) Kiitos jo etukäteen!
Rajoittava CDI vai ei?
Jyynes
97387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
rajottamaton.
jos se on Suomen liikenteeseen tarkoitettu mopo, niin silloin aika pakolla rajoitettu CDI boksi.. suosittelen ostamaan jostakin (esim mopo sport, ebay, etc.) rajoittamattoman CDI;n, ja nappi rajoittimen sitten siihen jos poliisi haluuakin testata
Tai sitten voit tietysti kokeilla CDI;n porausta/sahausta
Missä laissa lukee että täytyy olla rajotettu :D 06-> aprilioissa ei ole rajotinta. Samaten derbi drd racing ja pro malleissa ja osassa gileroista.
Kyllä 2018 mallin apikassa löytyy rajotin ottaa 50kmh niin helvetisti vastaan että ei tolla teharilla pysty ajaa :d
Tottahan se on että tuo aprillipila rajoittaa vakioväleillä teharilla ~55km/h, väleillä voi korjata jos ei halua uutta cdi/puolaa (en satavarma kumpi rajoitettu vai onko molemmat), mutta jos vaikka lykkäät esim. 13 hampaisen eturatraan niin tulee vaikioväleistä n. 10km/h lisää. kannattaa muistaa kuitenkin että 55km/h on mukava jos poliisit kurvaa pihaan testailemaan, ei välttämättä kilvet lähde.
mutta jos ei pienestä riskistä välitä ja ei halua rajoittimia poistaa niin 12/13h kiinni, kiihtyy melko samalla tavalla kun vakioväleillä jos tehari on kiinni, mutta kannattaa muistaa että ylämäissä ei todennäköisesti pääse 6. vaihteella.
(rattaita saa motonetistä ja moposportista, halvempaa kuin cdi:n kanssa leikkiminen)
Nyt tulee kyl myöhässä viesti mutta tuleville mopoilijoille tiedoks 2018 ja eteenpäin on rajoitettu cdi.
Meikällä o 2014 ja siin on rajoitettu
Nyt tulee myöhään mutta apikoissa ainakin 2014- on rajoittava cdi (kyllä jossai vanhemmissakin voi olla).
Itellä 2015 apikka siitä on otettu hukkaputki,välipilli pois ja suurennettu suutinta kulkee mittarilla noin 56-65 riippuu kelistä ja uskon et se cdi rajoittaa kierroksia eikä nopeutta. 28e on rajoittamattoman cdin hinta mikä on kyllä aika järkevä ostos.
Jos nyt haluut että apikkas kulkee sen 55 ni kato putkes älä sählää välien kanssa koska, se on ilmaista esimerkiksi ottaa hukkaputken pois ja muuteski jos isompaa eturatasta niin sit kärsii kiihtyvyys.