Sieni kryptokokkoosi voi tappaa

Jennyli

Jos sinulla on homeoireita, tarkista, oleko ehkä saanut kryptokokkoosi -tartunnan. Se on vakava sienen itiöistä tarttuva tauti, joka voi mennä aivoihin asti. Onko päänsärkyä?

https://areena.yle.fi/1-4355355

Kanadassa se on tarttunut terveisiin ihmisiin!

2

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyhetki

      Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi.

      • "Nykyhetki
        25.6.2018 1:31

        Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi."

        25.6.2018, muokattu tänään:

        - Älä nyt vähättele, kun sitä on jo Pohjois-Amerikassa ja leviämässä muuallekin. Ilman näitä ohjelmia ette tietäisi mitään. Lökäpöksyt on toinen juttu kokonaan, samoin kännykät, joita niitäkään ei ole hyvä pitää kehoaan vasten https://goo.gl/oag1Fc koko ajan.

        Siinäpä esimerkki suomalaisesta hutkimuksesta taas tutkimuksen sijaan. Ei ihmekään, ettei opita mitään!

        Kannattaa katsoa vähän tarkemmin niin kauan kuin vielä voi! Vaikkei kenelläkään ole esihistoriallisista alkuajoista tarkkaa tietoa, sieniin liittyvä tutkimus oli niin mielenkiintoista seurattavaa, että poimin dokumentista vajaat 30 näyttökuvaa.

        Kyse ei ole pelkästään https://goo.gl/NBxozi Cryptococcus gattii'sta, vaan koko sienten maailmasta. C. gattii on dokumentin mukaan vaan siitä ikävä, ettei ihmisen magrofagit pysty tuhoamaan sitä.

        Katsokaa ja soveltakaa katsomaanne. Kun kuivasta maastakin voi pöllytä paljon haitallisia homeitiöitä kuten tuo C. gattii, samoin voi sairastuttavia itiöitä saada kuivasta homeestakin homeasunnossa. Ei turhaan sanota kuivankin homeen olevan vaarallista.

        Ohjelman läpikatsominen kestää vähintään 52 minuuttia 29 sekuntia ellei pysähdy tutkimaan mitään, jonka jälkeen tietää pikkuriikkisen enemmän siitä, mitä Suomessakin pitäisi tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      132
      2782
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2227
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      25
      1783
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1548
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1318
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      72
      1270
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      999
    10. 130
      954
    Aihe