Jos sinulla on homeoireita, tarkista, oleko ehkä saanut kryptokokkoosi -tartunnan. Se on vakava sienen itiöistä tarttuva tauti, joka voi mennä aivoihin asti. Onko päänsärkyä?
https://areena.yle.fi/1-4355355
Kanadassa se on tarttunut terveisiin ihmisiin!
Sieni kryptokokkoosi voi tappaa
2
555
Vastaukset
- Nykyhetki
Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi.
"Nykyhetki
25.6.2018 1:31
Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi."
25.6.2018, muokattu tänään:
- Älä nyt vähättele, kun sitä on jo Pohjois-Amerikassa ja leviämässä muuallekin. Ilman näitä ohjelmia ette tietäisi mitään. Lökäpöksyt on toinen juttu kokonaan, samoin kännykät, joita niitäkään ei ole hyvä pitää kehoaan vasten https://goo.gl/oag1Fc koko ajan.
Siinäpä esimerkki suomalaisesta hutkimuksesta taas tutkimuksen sijaan. Ei ihmekään, ettei opita mitään!
Kannattaa katsoa vähän tarkemmin niin kauan kuin vielä voi! Vaikkei kenelläkään ole esihistoriallisista alkuajoista tarkkaa tietoa, sieniin liittyvä tutkimus oli niin mielenkiintoista seurattavaa, että poimin dokumentista vajaat 30 näyttökuvaa.
Kyse ei ole pelkästään https://goo.gl/NBxozi Cryptococcus gattii'sta, vaan koko sienten maailmasta. C. gattii on dokumentin mukaan vaan siitä ikävä, ettei ihmisen magrofagit pysty tuhoamaan sitä.
Katsokaa ja soveltakaa katsomaanne. Kun kuivasta maastakin voi pöllytä paljon haitallisia homeitiöitä kuten tuo C. gattii, samoin voi sairastuttavia itiöitä saada kuivasta homeestakin homeasunnossa. Ei turhaan sanota kuivankin homeen olevan vaarallista.
Ohjelman läpikatsominen kestää vähintään 52 minuuttia 29 sekuntia ellei pysähdy tutkimaan mitään, jonka jälkeen tietää pikkuriikkisen enemmän siitä, mitä Suomessakin pitäisi tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833113Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652673SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1352669Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy51964Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.941590Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341336Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1061088Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä871068Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001048Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861004