Jos sinulla on homeoireita, tarkista, oleko ehkä saanut kryptokokkoosi -tartunnan. Se on vakava sienen itiöistä tarttuva tauti, joka voi mennä aivoihin asti. Onko päänsärkyä?
https://areena.yle.fi/1-4355355
Kanadassa se on tarttunut terveisiin ihmisiin!
Sieni kryptokokkoosi voi tappaa
2
386
Vastaukset
- Nykyhetki
Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi.
"Nykyhetki
25.6.2018 1:31
Jep jep ja tuohan tapahtui yli 10 vuotta sitten Vancouver:ssa saarella noin 100 hengen epidemiana. Pitäähän tästä olla hysteerinen jos elää korvessa tynnyrissä jonne tieto tulee 10 vuotta myöhässä kuten muotikin. Ei muuta kuin tuulipuku kahisten ihmettelee älypuhelimia seuraavaksi."
25.6.2018, muokattu tänään:
- Älä nyt vähättele, kun sitä on jo Pohjois-Amerikassa ja leviämässä muuallekin. Ilman näitä ohjelmia ette tietäisi mitään. Lökäpöksyt on toinen juttu kokonaan, samoin kännykät, joita niitäkään ei ole hyvä pitää kehoaan vasten https://goo.gl/oag1Fc koko ajan.
Siinäpä esimerkki suomalaisesta hutkimuksesta taas tutkimuksen sijaan. Ei ihmekään, ettei opita mitään!
Kannattaa katsoa vähän tarkemmin niin kauan kuin vielä voi! Vaikkei kenelläkään ole esihistoriallisista alkuajoista tarkkaa tietoa, sieniin liittyvä tutkimus oli niin mielenkiintoista seurattavaa, että poimin dokumentista vajaat 30 näyttökuvaa.
Kyse ei ole pelkästään https://goo.gl/NBxozi Cryptococcus gattii'sta, vaan koko sienten maailmasta. C. gattii on dokumentin mukaan vaan siitä ikävä, ettei ihmisen magrofagit pysty tuhoamaan sitä.
Katsokaa ja soveltakaa katsomaanne. Kun kuivasta maastakin voi pöllytä paljon haitallisia homeitiöitä kuten tuo C. gattii, samoin voi sairastuttavia itiöitä saada kuivasta homeestakin homeasunnossa. Ei turhaan sanota kuivankin homeen olevan vaarallista.
Ohjelman läpikatsominen kestää vähintään 52 minuuttia 29 sekuntia ellei pysähdy tutkimaan mitään, jonka jälkeen tietää pikkuriikkisen enemmän siitä, mitä Suomessakin pitäisi tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3772289- 581681
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1711415Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771209Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67979- 86975
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33943Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-118930Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12896K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8866