Voisiki olla kasvain?

huolestunut

Hei! Huomasin noin viikko sitten polven yläpuolella olevan kyhmyn/patin, kun sitä koskettaa tai "siveltää" se on todella arka ja kosketus vihloo. Polven liikeradat ovat pienentyneet verraten vasemman polven liikeratoihin. Polvi on suurimmaksi osaksi muuten oireeton, mutta joissain liikkeissä ja asennoissa kyhmyn kohdalla tuntuu paineen tunne. Olen varovaisesti kokeillut painella kyhmyn ympäristöä ja huomannut kyhmyn olevan kookas. Olen usein väsynyt ja uninen hyvistä yöunistakin riippumatta. Voisikohan mahdollisesti olla syöpää vai huolehdinko aivan turhaan?

5

311

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikkuja

      Heippa. En ymmärrä polvivammoista mitään mutta kyllähän nyt ehdottomasti kannattaa käydä lääkärillä. Ei välttämättä ole syöpää mutta jotain muuta mikä tarvii hoitoa tms. Tsemppiä. Älä pelkää ennen kuin on tutkittu.

      • huolestunut

        Sain varattua lääkäriin ajan, mutta ensimmäinen vapaa aika TYKSiin oli 3 viikon päähän. Ei auta muu kuin odotella!


      • muudiagnoosi

        polvi saanut joskus osumaa..??. ja polvi rusto siellä tuntuu!! nestettä kertynyt niveleen..!
        leikkausta kyllä saattaa tarvita..!??


      • huolestunut
        muudiagnoosi kirjoitti:

        polvi saanut joskus osumaa..??. ja polvi rusto siellä tuntuu!! nestettä kertynyt niveleen..!
        leikkausta kyllä saattaa tarvita..!??

        Polvinivelen ympärille ei ole kertynyt nestettä, kyhmy tosiaan on n. 10cm päässä polvesta sekä tuntuu enemmänkin "kovalta".


    • liikkuja

      Hyvä kun sait ajan. Itse kaksi syöpää sairastaneena ei kolme viikkoa ole pitkä aika . Mutta jos on kipeä eikä pääse liikkumaan tms akuuttia käy toki päivystyksessä. Tosin se kirjottaa sulle lähetteen tyksiin ja pääset sinne vasta sen 3 viikon päästä... älä ole huolissasi jos muuten voit ok .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      429
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      403
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      401
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      352
    Aihe