olen aivan loppu ja olen vasta 31..olen kokenut koko elämäni aikana pelkkää paskaa, masennusta, psykoosit,itsemurha-yritykset,syömishäiriöt,ahdistukset, raiskauset,pelot..minullla ei ole töitä enkä varmaan jaksaisikaan tehdä mitään töitä, syön lääkettä mutta ei se mitään auta..kaverit vain soittelevat minulle kun heillä on paha olo ja minun pitää niitä auttaa, en jaksaisi sitäkään enää, jos lopetan olen vain paska kaveri,,pitää jaksa ja jaksaa, en tiedä enää miten kauan jaksaa teeskennellä, nukun päivät pitkät ja itken,olen aivan loppu,mitä ihmettä teen? olen huono ihminen
elämä lopussa
huonoihminen87
5118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinä kuvittelet olevasi jotain , "sipissä" . Noilla kertomillasi ei ole mitään syytä masentua , värikkääseen elämään sisältyy nuo nautintosi .
Kun on toivoa paremmasta, pienen pienikin toivo, niin sitä jaksaa. Lääkkeet yksinään eivät varmaan auta mielialaan, vaan tarvitaan muitakin asioita. Kuten aluksi mainitsemani toivo jostain paremmasta... Edes siitä että elämä joskus helpottuisi vähänkin. Monet muutkin ovat aivan "rikki" vaikka on hienoa autoa ja naismisissa ja lapsia. Joka asiassa on hyviä ja huonoja puolia. Voinko tehdä mitään muuta kuin kannustaa? Miksei joskus voisi olla vaan? Täytyy jossakin määrin opetella tarkkailemaan omaa mieltään ja tunteitaan irrallisesti. Irrallisuus "minästä" on helpotus. Kaikki ongelmamme ja tarinamme kuuluvat vain hänelle. Hänkin on vain ajatus. Itse yritän tasoittaa olotiloja monenlaisin keinoin. Kukaan ei tässä maailmassa lopulta pääse helpolla. Aika tasaa tilit.
No sinua ei nyt kukaan jää kaipaamaan.
Kiittävät kun pääsevät sinusta eroon.
Korkeintaan kiroavat ja sadattelevat, kun et jättänyt kunnon perintöä!
Minäkin olin Sinun iässäsi loppu.
Minullakin tuntui kaikki paskalta.
Olin lisäksi ollut monta vuotta humalassa.
Silti selvisin.
Nyt minulla on lähes kaikki asiat jotenkin kohdallaan.
Voisin ehkä auttaa.
Kerro joku yksittäinen asia mikä tuntuu pahimmalta.
Voisit kirjoittaa sähköpostiin [email protected].
En ehkä löydä tätä ketjua uudestaan.
ensinnäkin sä et oo huono ihminen,sä oot vaan normaali ihminen.sulla on vaan ollu paljo paskaa elämässä ,jossain vaiheessa jokaisen sietokyky loppuu.älä murehdi kavereista niin paljon jos he voivat puhua sulle ongelmistaan ja pahasta olosta ehka sama toimii myös toisin päin.siinä olet oikeassa että lääkkeet eivät ongelmia juurikaan ratkaise.oletko harkinnut vertaistukiryhmää,auttaa paljon kun pääsee puhumaan ongelmista ihmisten kanssa joilla on samankaltaisia kokemuksia .itselläni on tärkeää että on jotain tulevaisuudessa mitä odottaa jotain positiivista unelmointi on tärkeää ja se että yrittää saada edes vähän iloa pienistä asioista.toivon että osaisin antaa konkreettisempaa apua mutta jos siitä jotain lohtua on niin mä välitän.
noist tallipallojen kommenteist ei kannata ottaa itteensä
http://mtkl.fi/palvelut/vertaistoiminta/