Ay-liikkeen sotkeutuminen lainsäädäntätyöhön on hyökkäys Suomen perustuslaillista demokratiaa vastaan. SAK miettii taas sekaantumista Eduskunnan työhön. Se on hävytöntä ja vastuutonta yhteiskunnan terrorisointia. Jo riittää!
SAK on hukkateillä pahemman kerran
metooeienää
6103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pää kiinni persut, teidän aikanne on lopullisesti ohi.
Ohjelmaa seuraavalle hallitukselle:
1) lakkosakot suuremmiksi, nyt tasoa "100 vatsalihasliikettä raiskauksesta"
2) ay-jäsenmaksun verovähennys poistettava nyt kaikki veronmaksajat joutuvat maksamaan 200 miljoonan erän, on vastoin perustuslakia, liittymisen vapaus
3) työnantajan velvoite välittää ay-jäsenmaksuja poistettava, perustuslain vastainen, liittymisen vapaus
4) tukilakot kriminalisoitava, poliittiset lakot niin ikään
5) ay-toimitsijoiden työpaikkakiusaaminen on työsuojelurikos, loputtava, metoo, lakkoovahdit kuuluvat tähän porukkaan, työt eivät ole lakossa
6) ansiosidonnainen kuuluu kaikille, ei vain kassan jäsenille
7) yleisitovuudesta on luovuttava, se ei ole oikeudenmukainen ja yhdenvertainen kaikkia yrityksiä ja kansalaisia kohtaan, yleissitovuudella rajoitetaan sellaisten yritysten toimintaa, jotka eivät ole sopijaosapuolia, sopimusvapaus, sananvapaus, liittymisen vapaus
8) kansalaisten tasapuolinen kohtelu kunniaan, ay-liike katsoo ei-jäseniä alempiarvoisina kansalaisina, aktiivien teot liittymättömiä kohtaan ovat tuomittavia, toimia kansanryhmää kohtaan, liittymisen vapaus.
Pride-kulkueessa oli 98.000 ihmistä enemmän kuin SAK:n vuoden alussa järjestämässä aktiivimallin mielenosoituksessa. Siinä populistisessa sdp:n vaalitilaisuudessa oli vain pari tuhatta "maksettua" örisijää. Aktiivimalli tuli voimaan siitä huolimatta. SAK:n tilaisuudesta pidettiin julkisuudessa suurta ääntä. Politisoitunut Yle piti siitä huolen. Miksi minun pitää maksaa ylevero, kun yle harrastaa vinoutunutta puoluepolitiikkaa?
Marssi sinä pridemarsseja ja minä marssin sak:n riveissä.
Kyllähän priden marssijat ja SAKN epämääräiset marssijat saisivat marssia käsikädessä Siperiaan.
Duunarit ovat Mahdollistaneet AY pomojen helvetin ison liksan! SAK ei ole enää miesmuistiin ajanut työväen asioita, jos milloinkaan!Erotkaa mokomasta lafkastaja liittykää ns "Loimaan liittoon"!Sieltä saat ainakin jonkinlaisen työttömyysturvan! Eivät hoida duunarin muita asioita, mutta ei sitä tee SAK:kaan!