Voisiko poliisi puuttua häiritsevään kaahailuun, revittelyyn ja parveiluun ym juopotteluun satamassa olevalla aallonmurtajalla? Useana yönä siellä on iso määrä autoja joista on laitettu täysille musiikit soimaan. Kuuluu kilometrin päähän.
Sataman aallonmurtajalla rymyäminen
Kuopion.Vahtimestari
521713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 58 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Vahtimestari on hyvä ja ajaa rymyäjät omatoimisesti pois. Ei poliisilla ole tuollaiseen aikaa.
Mikä helvetin spämmisekamelska täällä on menossa. Voisikohan ylläpito puuttua asiaan?
Älä lue äläkä tästä hupifoorumista ota stressiä.
Teinitkin parveilevat kuin harakat, eilenkin 5-6 tyttöä kulki rinnakkain rivissä eikä väistäneet vastaantulijoita. Sitten istuvat jossain kaiteellakin parvena kuin harakat rivissä sähkölinjoilla xD
On aloittajalla pienet ongelmat. Itse asun albatrossin vieressä eikä tuo aallonmurtajan "melu" kyllä päätä huimaa. Normaalia kaupungin ääniä kuuluu välillä. Vahtimestari ottaa kimpsut ja kampsut ja muuttaa asumaan metsään missä ei kuulu "turhia" ääniä.
Aloittaja on vain trolli joka tehtailee näitä aloituksia. Milloin melusta valkeisenlammella, milloin snellmanninpuistossa, milloin satamassa ja nyt aallonmurtajalla. Odetaan seuraavaa paikkaa.
Julkulan henkilöstä on tehty tietoliikenteen häirinnästä rikosilmoitus. Joka kerta kun joku palstalle kirjoittaa aloituksen niin Julkulan asukki menee ja töhrii kaikki ketjut samalla tekstillä.
Poliisilla on tärkeämpääkin tekemistä.
Voisiko poliisi ensin puuttua häiritsevään kaahailuun, revittelyyn ja parveiluun ym juopotteluun satamassa olevalla aallonmurtajalla? Useana yönä siellä on iso määrä autoja joista on laitettu täysille musiikit soimaan. Kuuluu kilometrin päähän.
Itse asun Antura pubin lähellä. Eikä haittaa meteli.
Trolli (internet), tahallinen ärsyttäminen tai häiriköinti Internet-keskusteluissa
Voisiko nämä viinijuhlat siirtää jossain vaiheessa jonnekin Karttulan Korpeen koska rauhalliselle ihmiselle joka asuu omistusasunnossa rannan vieressä aiheutuu valtavasti meluhaittaa tuosta jumputuksesta? On se kumma että vielä vuonna 2018 annetaan pilata ihmisten rauha ja hiljaisuus!
Jahas eli se on palstan ylläpitäjä joka näitä viestejä kopioi. Suosittelen hankkiutumaan hoitoon.
Jaahah, ei sitten tullut mietittyä asuntoa ostaessa alueeseen liittyviä rasitteita? No tyhmyydestä rangaistaan.
Viinijuhla-alueen ulkopuolella juopottelijat Kaikki penkit on varattu juoppojen käyttöön. Ei saa vanha ihminen jalkojaan lepuuttaa ja kuunnella musiikkia. Julkinen juopottelu on laissa kielletty!
Voisiko kaupunki järjestää pitkäaikais työttömille töitä. Alkaa tympiä ruokajonoissa seisominen ja pullojen keräily. Niissäkin käy kokoajan vaan enemmän ja enemmän porukkaa ja kohta sekin henkireikä on tukittu. Millä ihminen elää jos ei saa mistään rahaa eikä ruokaa?
Mitä tuolla katukuvaa olen seurannut, niin missään muussa tuntemassani kaupungissa Suomessa ei ole niin paljon onnettomassa kunnossa lojuvia juoppoja ja narkkareita sekä jatkuvaa juhlintaa harjoittavaa nuorisoa kuin täällä. Poliisi ei puutu, päättäjät ovat voimattomia. Eilen oli haalarikansaa Vänärillä tavallisen ulkoilevan ihmisen riesana. Sokokselle tai Vihtoriin ei uskalla päivisin kulkea kun narkkarit ovat valloittaneet kaikki sisäänkäynnit. Täällä pitää kohta liikkua yksityisen turvallisuuspalvelun seurassa!
Milloin metelöitsijät ja päihteiden suurkuluttujat lopettavat rauhallisten ihmisten häiriköinnin, menevät oikeisiin töihin ja alkavat pitää yhteiskuntaa meidän muiden tavoin pystyssä?
Hienoa että oli lehteenkin saatu juttu tästä maleksimisongelmasta. Olen tällä palstalla useaan otteeseen todennut, että Kuopion suurin ongelma ovat häiriökäyttäytyjät yleisillä paikoilla, joissa ihmiset haluaisivat rauhassa lenkkeillä koirien tai lasten kanssa. Kuopion pahimmat ''räkälät'' sijaitsevat Sokoksen taustalla ja edustalla, Sankaripuistossa ja Amarillon nurkilla, näissä on ympärivuotista häiriköintiä havaittavissa. Kesäisin ongelmana ovat erityisesti Valkeisenlammen itäranta, Kuopionlahden aallonmurtaja, Snellmanin puisto ja Satamassa Albatrossin ympäristö. Viime vuosina myös Maljalahden pelipuiston ovat kaljoittelijat sankoin joukoin vallanneet käyttöönsä. Yhden häirikköryhmän muodostavat nykyään valitettavasti myös korkeakoulujen opiskelijat, jotka eivät tunnu opiskelusta välittävän vaan riehuvat jatkuvasti haalarit päällä lumihangessa ja mutavellissä, sotkien ja rikkoen paikkoja, mm. Snellamanin puiston suihkulähteen vuosi pari taaksepäin. Kannatan kovan kurin saattamista yleiseen käyttöön siten, että huonosta julkisesta käytöksestä annettaisiin kova sakkorangaistus ja jos toiminta jatkuu niin henkilö voitaisiin toimittaa tapauksesta riippuen joko mielenterveyshoitolaan, vankilaan tai työleirille.
Ärsyttää tuo basson soittaminen ja jumputtaminen keskustan alueella, missä kaikki kaikuu jo muutenkin. Harmaa volvo soittaa todella lujaa keskellä yötä kun töissä käyvät ihmiset yrittävät nukkua. Oletteko huomanneet samaa vai olenko ainut...
Enkä puhu nyt vain pienestä jumputtamisesta, vaan sellaisesta että ikkunat helisee!
Harmittavan aikaisin tänä vuonna. Vänärillä, Valkeisen rannalla, toripöydillä ja Satamassa on ollut tällä viikolla päivittäin kaljanjuojia. Sentään Snellmanin puisto säästyy nyt järjettömältä käytökseltä.
Jota tapahtuu ympäri kaupunkia, poliisi sanoi, että he ovat havainneet asian mutta eivät näe aihetta jokaiseen tapaukseen puuttua. Minusta kuitenkin alkoholin juominen julkisilla paikoilla on halveksuttavaa ja vain suomalaisen räkälä-tasoisen sakin touhua.
Antaahan ihmisten iloita kesästä, talvella aikaa murjottaa sisällä.
Ei silti pitäisi rymytä.
Enempi ärsyttää rälläyksen sijaan tuo räkälä alban jumputus! Ilmeisesti porukka on sisällä kuulosuojaimet päässä ?
Musiikkia vois kyllä hiukan pienentää Albassa!
Eipä ole Sokoksen kongin takana nähty pappaa koirineen pitkiin aikoihin.
Taas on emojipelle saanut pitkän bannin.
Me nuoret toivotaan Valkeisenlammenpapan paluuta paluuta palstalle sillä kaljoittelu lammella ja Sokoksen kongin takana ei käy!
Allekirjoittakaa kaikki vetoomus papan palauttamiseksi palstalle!
Nimimerkkikin riittää.
Täällä heti yksi!!!
Nimimerkillä
"Valkeisenlammenpappa"
Kaljottelun pitää loppua Kuopiossa jotta saisi rauhassa ulkoiluttaa koiraansa.
Minä otan vaan väkeviä, että ihan rauhassa vaan koiran kanssa
Onko laissa ollenkaan tällaista rymyämislakia?
Eli Ö-mapista, elikkäs roskiksen pohjalta.
Käsittämätöntä että kaupungin päättäjiltä kestää tämänkin aallonmurtaja ongelman ratkaiseminen näin pitkään.
Vai onko heillä säkki päässä etteivät näkisi ja kuulisi kaupungin ongelmista?
Kyllä jos päättäjien kesämökin vieressä olisi samanlainen talli niin toimisivat välittömästi.
Rymyäminen ja kaljan juonti sataman aallonmurtajalla lopetettava välittömästi!
Eihän siellä saa edes koiraansa käytettyä tarpeillaan rauhallisesti.
Koiran jätökset pitää kerätä!
Rymyäminen ja metelöinti sataman aallomurtajalla lisääntynyt sietämättömiin mittoihin.
Betoniporsaat pitäisi laittaa ettei aallonmurtajalle ajettaisi.
Ilmoita aina rymyämisestä ja kaljottelusta aallonmurtajalla ylläpidolle!
Aina!!!
Poliisi voisi päivystää ympäri kaupunkia ja hajottaa kaikki yli 2 kpl nuorisojoukot levottomuuksien välttämiseksi.
Hajaantukaa! Täällä ei ole mitään nähtävää!
https://www.youtube.com/watch?v=aKnX5wci404
Saako sinne tulla ulkopaikkakuntalaisetkin rymyämään?
Tottakai saa tulla.
Rymyämispassit saa helpoiten satamatoimistosta.
Viikkopassin saa edullisimmin.
Missä viipyy laki joka saattaa 12 vuotiaat ja siitä vanhemmat rikosoikeudellinen vastuuseen?
Tänä kesänä ilmennyt ennätyspaljon mm ilkivaltaa
Tyypin tyypitykset ovat erityisissä tarkkailussa!
Me kantakuopiolaiset eivät kestä aallonmurtajalla kaljottelua ja rymyämista.
Ei ne samat enää häiriköi.
Kyllä nuorten ja nuorten aikuisten pitää saada harrastaa ja pitää hauskaa.
Hyvä kun on elämää ja meteliä. Muuten olisi kuolemanhiljaista yöllä.
Pappa on legenda.
Ylös!