Mikä seuraavista tyyleistä kuvaa parhaiten sinun purjehdustapaasi (muuten kuin kilpailuissa, jos sellaisiin osallistut):
a) purjeet säädetään noston yhteydessä ja sen jälkeen ei juuri kosketa ennen laskua tai isompaa peruskurssin muutosta vaan keskitytään ohjailuun ja reagoidaan pikkushifteihin ruorilla
b) trimmaat koko ajan katse virtauslangoissa ja ehkä annat autopilotin hoitaa ajamisen tai gasti ajaa käskettyä suuntaa
c) jotain siltä väliltä, vilkaiset silloin tällöin virtauslankoja mutta et ensimmäisenä koske purjeisiin, jos vähän sakkaavat?
Purjehdustyyli-gallup
13
2730
Vastaukset
Olen noussut luokasta A) luokkaan C). Tuleehan niitä lankojakin nykyään vilkuiltua välillä, kiitos täältä saatujen selkeiden vinkkien.
- abcb
Riippuu miehistöstä ja, tai fiiliksestä. Yleensä b tai c.
- purjehditaan
Poikkeustapauksissa c, muuten b
- Duubidiiba
Yleensä b. Riippuu toki kelistä. Kovassa tuulessa ajetaan ja trimmataan kallistuksen, ei virtauslankojen mukaan. Kevyessä kelissä venettä ei saa kulkemaan jos langat eivät ole kiinni.
Lähinnä C.
- truesailori
Melkein aina vaihtoehto a)
- huonoja.vaihtoehtoja
Mikään mainituista ei ole lähelläkään purjehdustapaani.
Otan pienet siftit ruorilla mikäli on tilaa, saaristoväylillä joilla on paljon liikennettä molempiin suuntiin kurssi muuttuu vain väylän suunnan ja liikenteen mukaan, ei lainkaan siftien.
Isommat veneen tai tuulen suunnan muutokset johtavat aina purjeiden säätöjen muutoksiin, joita yleensä kertyy 2...10 minuutin välein.
Sellaista tilannetta ei ole eikä tule, että ajaisin oikein tarkoituksella purjeet sakkaustilassa poislukien myötäiseen meno, ja silloinkin aivan kevyessä saatan tilanteen salliessa leikata niin paljon että virtaus pysyy kiinni koko purjeessa. - naatiskelija_ei_kryssi
D) Ajelen koneella melko paljon. Ainakin kaikki vastaiset.
- Kaikkisallittuja
Kaikki aivan hyväksyttäviä tapoja, blpa D.
Olen nyt yrittänyt opetella purjehtimaan jollalla jotta saisin paremman tatsin tuuleen. Kertaalleen kävin jo uimassakin, kiitos "herkän ohjaustuntuman".- SailingMaster
Ei ollut tarkoitus etsiä mitään "oikeaa" tai "väärää" tapaa. Uteliaisuutta vain, koska keskusteluista huomaa välillä niin selvästi, että eri tyylejä on. Ja monella on tapana ajatella, että kaikki tekevät kuten he.
- targa96
A kun vaimo on mukana ja B kun purjehdin yksin.
- pensatta
Riippuu aina veneessäolijoista ja reissun tarkoituksesta. Yksin ajellessa C mielenkiinnon ja opettelun takia. Vaimon kanssa usein B. Isompi porukka "turisteja" mukana, niin A siten, että saa paatin kulkemaan mahdollisimman suorassa. A:n kanssa annan usein sähkömoottorin hyrrätä aurinkokennon 6-8A virralla jotta saa vauhtifiiliksiä.
- vanhapaatu
Luovin ja väistelen kareja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303690Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet491588- 731328
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751171Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911021Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille167999- 74815
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?47725Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua33716- 81660