Lppärin tekstit haaleita.

a) Tekstit haaleita, miten ne saa mustiksi? Nytkin joutuu tiiraamaan mokomaa kalpeutta.

b) Näyttö AMD Radeon(TM) R2 Graphies, 8- bittinen.
Prosessori on 64- bittinen. Eikö näytönkin pitäisi olla?

c) Tabletti toimii reitittimen perässä livakasti, mutta ei tämä läppäri vaikka sen pitäisi olla paljon nopeampi. Tämä sotkeutuu omiin tyhmyyksiinsä yhtenään. Nytkin pyörittää nimimerkkiä eikä päätä hyväksyykö vai ei.
7247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hae Mäsältä ClearType Tuning. Sen avulla saa säädettyä tekstin huomattavasti miellyttävämmäksi lukea.

"Tämä sotkeutuu omiin tyhmyyksiinsä yhtenään."
Hoh-hoijaa...

Äänestä

Haaleus on nykyään muotia näissä. Onko sinulla Windows 10? Se on pahin kaikista. Näytön kulman säätely voi auttaa.

Äänestä

b) Kannettavien näytöissä ei useinkaan ole kuin 6 bittiä per värikanava. Mutta tämän ei pitäisi vaikuttaa ongelmaasi eli värien kalpeuteen kuten ei näytönohjaimen bittisyyskään.

Olisikohan kannettavassasi jotain säätöjä joilla voisit vaikuttaa näytön kirkkauteen ja kontrastiin?
Esim. näytönohjaimen ohjauspaneelissa?

Ei ole myöskään mahdotonta että kannettavasi näyttö on viallinen.

Äänestä

Käyppäs muuten varuilta lääkärissä tai optikolla. Sinulla voi olla alkanut kaihi. Niin kävi minullekin että kaikki teksti alkoi näyttää harmaalta. Kaihileikkaus ja maailma alkoi taas kirkastua kummasti. Tekstikin on taas mustaa.

Äänestä

LCD ominaisuuksia on se että kuvan ruudulle palaminen on lähes mahdotonta, mutta jo 10 vuoden käyttö haalistaa värejä., tästä ei kai ole kysymys, vai onko.

Äänestä
  • Läppärin ikä on alle 2 vuotta ja on vähän käytetty.
    Säädöissä on vaikka mitä mutta ei "Isonna kirjainta" tai "ota mustempi väri".

    Win10 on ellei peräti 11. Kovasti touhottaa itsekseen päivityksiä, jotka sain pois valitsemalla niihin käsiohjauksen ja päivitän vain valokaapelin päässä, en missään linkkitornien ryteiköissä.

    Äänestä

Suuri kontrasti muutti taustan mustaksi ja tekstin valkoiseksi.

Kursori on säädettävissä ja on musta säätämättäkin. Kaihi ei siten vaivanne koska kursori on komea. Taisin saada tekstin koon säädettyä 125 prosenttiseksi, on vähän parempi,

Tabletissa on hyvin näkyvät tekstit ja se toimiikin jämerämmin reitittimen jatkeena.

No joo..., taitaa kuvissa olla käänteiset värit. Ainakin robotinharhautuskuvat vaikuttavat mustavalkoisilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KeleenToosa kirjoitti:

a) Tekstit haaleita, miten ne saa mustiksi? Nytkin joutuu tiiraamaan mokomaa kalpeutta.

b) Näyttö AMD Radeon(TM) R2 Graphies, 8- bittinen.
Prosessori on 64- bittinen. Eikö näytönkin pitäisi olla?

c) Tabletti toimii reitittimen perässä livakasti, mutta ei tämä läppäri vaikka sen pitäisi olla paljon nopeampi. Tämä sotkeutuu omiin tyhmyyksiinsä yhtenään. Nytkin pyörittää nimimerkkiä eikä päätä hyväksyykö vai ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu