Pysäköintivirhemaksut

NäinSuomimakaa

Tänään on Iltalehdessä juttu pysäköintivirhemaksuista joita ulkomaalaiset, etenkään viroloiset eivät maksa vaikka saavat niitä paljon selvästi enemmän kuin muut. Heidän maksumoraalinsa on siis heikoin kaikista ulkomaalaisryhmistä ja se kertoo heidän rehellisyydestään paljon. Yllättäen venäläiset maksavat pysäköintivirhemaksunsa tunnollisimmin, mikä saattaa tietysti johtua siitä että seuraava viisumin saanti vaikeutuu.

Toisaalta tilanne kertoo myös Suomen hampaattomuudesta. Suomalainen veronmaksaja maksaa aina ja meiltä edellytetään muutenkin sanktioiden uhalla tarkkuutta joka asiassa. Loisia ja ulkomaalaisia katsotaan täällä läpi sormien.

Taitaa kaikkien sakkojenkin maksu perustua virolaisilla omaan vapaaehtoisuuteen kaikilla muilla paitsi loppuun riistetyillä suomalaisilla keskituloisilla veronmaksajilla, joilta nyhdetään kaikki rahat tavalla tai toisella. Kertokaa miten saisi helpoiten auton Viron kilpiin näennäisen laillisesti?

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amatimees

      Minulla ainakin on mitta täynnä viroloisten kanssa. Kaikki, ihan kaikki, mistä voi joskus jostain rahaa saada varastetaan. Eletään kuin pellossa, liikenteessä ovat täysiä mulkkuja, kaikki tuet yms. otetaan vinkuen vastaan, mutta mistään ei olla valmiita maksamaan mitään. Ajoneuvoveroissa sekä muissa maksuissa kusetetaan mikä voidaan ja se on heille täysin normaalia käytöstä. Me ja EU pumppaamme jo niin paljon rahaa lahden yli, että tuo maa pysyisi edes jonkinmoisessa kunnossa, mutta kun sekään ei riitä vaan tullaan vielä tänne loisimaan. Yhtään ainoaa rehellistä virolaista en ole tavannut ja heiltä puuttuu suoraselkäisyys täysin, eivät ole valmiita seisomaan tekojensa takana. Täysiä paskahousuja siis. Eivät kuulu länsimaiseen yhteiskuntaan kun eivät osaa sellaisen mukaan elää.

      Ei tarvitse ihmetellä miksi Suomi on tällainen maa ja Viro jotain aivan muuta.

      • Llkjjhjjhggvbiythk

        Suomi on kaikenloisten vedättäjien ja pummien paratiisi. Edes rengaslukkoja ei kyetä käyttämään, vaikka suurin puhein ne tuotiin pysäköinninvalvojien välineistöön. Ulkomaalaisilta ei saada perittyä sakkoja eikä mitään, mutta suomalaisille kyllä tulee ulkomailta sakkolaput ja tietullimaksut - ja suomalainenhan maksaa.

        Suomalaisilla on tässä peiliinkatsomisen paikka. Sellaiset päättäjät mitä kansa ansaitseekin. Jos meillä olisi kunnon ihmisiä päättämässä asioista, virolaisten ja monien muiden sikailu loppuisi välittömästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2732
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      342
      2470
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1896
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1460
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe