Kuinka yleinen on nykyään?Onko karvanlaaduilla väliä(eroa halvauksen yleisyydessä)?Voiko mitenkään yrittää ennaltaehkäistä?Mitä pitää seurata vanhempien terveystiedoissa?Mäykky kiinnostais,mut toi halvaus askarruttaa.
mäyräkoirahalvaus
12
1342
Vastaukset
- Mäykkyonherkkä
Mäykyillä halvaus todella yleinen. Minulla ollut kaksi mäykkyä ja molemmille tuli halvaus. Karvanvärillä ei merkitystä.
Nyt kuulen ekan kerran tällaisesta. Onko se joku tauti vai muu rodulle tapahtuva kummastus.
Itselläni ei puhdasta mäyristä ole mutta naapurissa niitä on kaksi. Ottivat nyt isomman koiran niiden kaveriksi.
Itse huolestuin koska monirotukoirani naama on täysin terrierin mutta nuuten siitä ei tiedä mitä se on. Tiibetinspanieli yms.
Mistä se mäyriksien halvaus johtuu ja koskee se niin karkeakarvaisia kuin pitkäkarvaisia. Sitten vielä sileäkarvaiset ja kääpiömäyrikset. Onko niillä kaikilla sama uhka.- kannattaatatutkia
Tässä jotain tietoa asiasta http://www.mayrakoiraliitto.fi/index.php/terveys/maeyraekoirahalvaus
Ja koskee sekä karkea että pitkäkarvaisia, karvan laadulla ja värillä ei ole asian kanssa tekemistä - kannattaatatutkia
kannattaatatutkia kirjoitti:
Tässä jotain tietoa asiasta http://www.mayrakoiraliitto.fi/index.php/terveys/maeyraekoirahalvaus
Ja koskee sekä karkea että pitkäkarvaisia, karvan laadulla ja värillä ei ole asian kanssa tekemistäNiin ja ihan kaikkia mäykkykokoja myös
- Olipahankalaselvittää
Mikä ihmeen kermapyllyys ihmisiä oikein vaivaa nykyään? Tarkkaan en muistanut minäkään, miten yleinen vaiva mäykyillä nykyään on, mutta googlauksessa meni ehkä minuutti. Eli n. 20% luokkaa, mikä siis tarkoittaa sitä, että n. joka viides mäykky sen ainakin jonkinasteisena saa. Karvanlaatu ei vaikuta asiaan mitenkään, sillä moiset eivät vaikuta selkään millään tavalla. Vanhempien ja muutaman muunkin sukupolven terveystuloksista pitää tietenkin syynätä selkien tulokset tarkkaan, mutta täysin ei sekään suojaa. Pienikin ylipaino altistaa mäyräkoirahalvaukselle, joten nämä tappijalat on ehdottomasti pidettävä erittäin hoikkina tai saa todennäköisyyden nousemaan tuosta n. 20%:sta huomattavasti.
Nämä sekasikiöt kuuluvat ehdottomasti samaan kategoriaan kuin englannin- ja ranskanbulldoggit, mopsit, shar peit jne. Kategorian nimi on "vain täysin tärähtäneet kasvattavat ja hölmöt hankkivat".- minelan
huomaa, ettå et tunne mäyräkoirarotua lainkaan. Mäyräkoira on suhteellisen terve rotu.
- Pääkiinni
minelan kirjoitti:
huomaa, ettå et tunne mäyräkoirarotua lainkaan. Mäyräkoira on suhteellisen terve rotu.
Huomaa, ettet tunne edes omaa rotuasi lainkaan. Mäyräkoira ei todellakaan ole edes suhteellisen terve rotu, sillä tuo 20% on tieteellisesti todistettu FAKTA.
- minelan
Mäyräkoira on yksi terveimistä roduista, mutta se ei takaa sitä, ettei se voisi halvaantua. Olen kasvattanuyt pienimuotoisesti 29 vuotta kk-mäyräkoiria, eikä kukaan niistä ole sairastunut mäyräkoirahalvaukseen, mutta kannattaa ottaa pentu tutkituista vanhemmista.
- onkoPerää
Onkohan siinä perää, kun aikoinaan kuulin, että varsinkin pitkulaisten koirien pystyasento, siis takatassuilla seisominen, ei tee hyvää koiran selkärangalle? Usein näkee, että koiria "tanssitetaan" takatassuilla pitkiäkin aikoja. Kun miettii selkärangan rakennetta, ei ihan mahdottomalle kuullosta vieläkään.
- Anonyymi
Se on suomeksi välilevyn pullistuma. Menee kyllä ohi. Tai voidaan leikata. Itsellä halvaantui 2 vuotiaana. Puoli vuotta kannoin koiraa. Ei kipuillut, jalat ei toiminut. Palautui ennalleen ja eli 15 vuotiaaksi.
- Anonyymi
Mäyräkoira ei ole ainut koirarotu jolla esiintyy tätä ns. mäyräkoirahalvausta (oikea nimitys välilevytyrä) miltä vaan koirarodulta voi se löytyä. Ei ole niin yleinen muilla, mutta voi löytyä. Mäyräkoirien rakenne (lyhyet jalat, pitkä selkä) altistaa juuri mäyräkoiria enemmän tälle sairaudelle, mutta ei se tarkoita että juuri oma mäyräkoira sen saa. Kannattaa käydä tarkistuttamassa koira eläinlääkärissä etenkin jos epäilee että koira voisi sen saada. Myös ihmisiltä voi löytyä samaa sairautta.
- Anonyymi
Mäyräkoirahalvausta esiintyy jonkin verran, pääasiassa Tallinnan-laivoilla ja risteilyillä öisin ja aamupäivisin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537512Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662047Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.561100Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055