Tuli ostettua vähän liaan pieni kone Kaisla 425 veneeseen ja nyt kysynkin että auttaisiko potkurin vaihto sillä båtnyt lehdessä olleessa testissä Rysd425 veneessä ja 200kg kuormalla 9.9 oli antanut huippunopeudeksi 14.6 solmua ja 15 heppanen 17.8 .9.9:ssä oli 10 tuuman potkuri ja 15 heppasessa tuo alkuperäinen 11.Omien mittausteni mukaan Kaislalla huippu on n 9.8 solmua viime kesältä.
evari 9.9 4-t
peraprutku
4530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kierrosluku ja kiihtyykö se hyvin vai huonosti.
Siitä pystyy päättelemään potkurin tarpeen.
Kierroslukua en ole kyennyt mittamaan :onko siihen jokin erikoisempi mittarimalli? Muistelen että nuo autoihin tarkoitetut toimivat 3 pyttysistä ylöspäin.Pitää varmaan pyytää huoltoliikkeestä lainaksi.Kiihtyvyys on mielestäni ihan kohtuullinen kun muistaa että on kyse 10:stä.Toinen ihmettelyn aihe on ohjekirja: käsikäynnisteinen antaa tehot ulos 5500 kierroksella ja sähkökäynnisteinen 4000:lla kun taas 15hv:ssä tulisi nimellisteho 5500?Koneissa on kuitenkin sama sylinteritilavuus,Vene 2001:n mukaan myös välitykset olisivat samat?
liian pieni,vaan sopiva. 9hv jaksaa kuljettaa jopa hyvinki..
Otappa lainaan moottorisahan kieppimittari.
Kääri sähköjohto toisen tulpanjohdon ympärille ja vedä se kopan saumasta kajuuttaan asti,jossa on ajaessa helppo laittaa moottorisahan mittari johdon lähelle.
Olen kokeillut ja hyvin toimii.