Moi, oon 12.v tyttö ja en tiedä mitä pitäis tehdä. Mun hamsteri on talvikko tyttö noin yhden kuukauden ikäinen ja oon yrittänyt ottaa sen käteen mutta se puree aina kun yritän saada sen käteen. Oon pitänyt jo mun hamsteria kädellä mutta en ole itse sitä kädelleni nostanut. Pelkään ottaa hamsterini kädelle koska se saattaa puraista,ja tiedän ettei sen puremat satu mutta pelkään silti. MITÄ MÄ TEEN!!??
HAMSTERINI PUREE JA PELKÄÄN OTTAA SEN KÄTEEN!
14
890
Vastaukset
- Lisätietoja
"Noin yhden kuukauden ikäinen"? Minkä ikäinen hamsteri on tarkalleen ottaen?
Mistä hamsteri on hankittu?- GlitterBrain
Hamsterini on syntynyt 15.5 ja sain sen eläinkaupasta
- Lisätietoja
GlitterBrain kirjoitti:
Hamsterini on syntynyt 15.5 ja sain sen eläinkaupasta
Onhan tuolla sitten onneksi enemmän ikää kuin kuukausi. Luovutusikä on meinaan 5 viikkoa.
Tämä onkin yksi syy siihen, ettei eläinkaupasta pidä elukoita hankkia. Sitä ei yksinkertaisesti ole käsitelty tarpeeksi poikasena, joten se ei ole kesyyntynyt siten kuin pitäisi. Minä palauttaisin mokoman villipedon ja vaatisin tietenkin rahat takaisin. Hanki lemmikit luotettavalta kasvattajalta, joka on totuttanut poikaset käsittelyyn pienestä pitäen. Jos on kerta kaikkiaan pakottava tarve hankkia elikkonsa eläinkaupasta, niin ne pitäisi tarkistaa jo kaupassa. Kyllähän sen käsittelyn mahdottomuuden olisi nähnyt jo kaupassa, jollei olisi vain antanut myyjän pakata hamsteria ilman, että sitä on itse saanut pitää kädessä.
Toki siitä voi vielä saada hyvinkin käsiteltävän paljolla käsittelyllä, mutta pikkupoikasten sosiaalistumiskausi siltä on jo ohi. Niinpä homma ei ole enää erityisen helppoa, eikä tuollaisista villikoista välttämättä tule koskaan kaikkein kiltimpiä tapauksia. - GlitterBrain
Okei, kiitos tiedosta :)
- Pikkuhamsterinkasvattaja
Lisätietoja kirjoitti:
Onhan tuolla sitten onneksi enemmän ikää kuin kuukausi. Luovutusikä on meinaan 5 viikkoa.
Tämä onkin yksi syy siihen, ettei eläinkaupasta pidä elukoita hankkia. Sitä ei yksinkertaisesti ole käsitelty tarpeeksi poikasena, joten se ei ole kesyyntynyt siten kuin pitäisi. Minä palauttaisin mokoman villipedon ja vaatisin tietenkin rahat takaisin. Hanki lemmikit luotettavalta kasvattajalta, joka on totuttanut poikaset käsittelyyn pienestä pitäen. Jos on kerta kaikkiaan pakottava tarve hankkia elikkonsa eläinkaupasta, niin ne pitäisi tarkistaa jo kaupassa. Kyllähän sen käsittelyn mahdottomuuden olisi nähnyt jo kaupassa, jollei olisi vain antanut myyjän pakata hamsteria ilman, että sitä on itse saanut pitää kädessä.
Toki siitä voi vielä saada hyvinkin käsiteltävän paljolla käsittelyllä, mutta pikkupoikasten sosiaalistumiskausi siltä on jo ohi. Niinpä homma ei ole enää erityisen helppoa, eikä tuollaisista villikoista välttämättä tule koskaan kaikkein kiltimpiä tapauksia.Jos eläimen hankkii se myös pudetään ei hamsteria kyulu palauttaa se ei oo mikään tavara
- nohuhhuhmitäjauhat
Pikkuhamsterinkasvattaja kirjoitti:
Jos eläimen hankkii se myös pudetään ei hamsteria kyulu palauttaa se ei oo mikään tavara
Kasvatatko itse niin hulluja elukoita, että pelkäät nyt ihmisten tajuavan palauttaa lemmikeiksi täysin hyödyttömät villipetosi?
Tämä on kuule ihan kuluttajajuttu. Kuluttajan on saatava eläin, jollainen oli syytä olettaa saavansa. Jos siis kasvattaja ja/tai myyjä ei ole tehnyt omaa osuuttaan ja kesyttänyt LAPSILLE myymiään elukoita, niin palautus on todellakin aiheellinen. Mitään villipetoja ei todellakaan ole eettistä myydä ja käskeä aloittelijoiden pitää niitä.
Aloittaja ei myöskään ole hommaa kussut, kuten tunnut alempana vihjailevan. Sen verran luulisi kasvattajan tietävän, että hamsteri on jo ikänsä puolesta vasta tullut aloittajalle. Jos se olisi ollut ostettaessa kesy, niin noin pahasti se ei olisi ihan hetkessä villiintynyt. Lopeta kasvattaminen ja eläinten myyminen, jos olet noin sekaisin. - GlitterBrain
OKEI KAIKKI KUUNNELKAA!
Hamsterini ei ole purrut enää kertaakaan. On ihan täysin kesy ja antaa ottaa kädelle. En ois ite uskonut koskaan että hamsterini kesyyntyisi. Ja mun hamsteri ei oo tippunut koskaan. Kiitos kaikille avusta ❤️😊 - GlitterBrain
Mut jos on kysyttävää tai jotain niin voin täällä sit vastailla😊
- 358757
GlitterBrain kirjoitti:
OKEI KAIKKI KUUNNELKAA!
Hamsterini ei ole purrut enää kertaakaan. On ihan täysin kesy ja antaa ottaa kädelle. En ois ite uskonut koskaan että hamsterini kesyyntyisi. Ja mun hamsteri ei oo tippunut koskaan. Kiitos kaikille avusta ❤️😊Onpa kiva! Nauti kesystä hamsteristasi!
- Pikkuhamsterinkasvattaja
Kuules kun sait sen hamsun piditkö sitä jokapäivä kädessä?
- Vil_ma_30
Se ei ilmeisesti ole tottunut sun käsittelyyn vielä. Aloita sen käsittely rauhallisesti ja elä yritä ottaa sitä väkisin käteen. Kaikki aikanaan ja se vaatii kärsivällisyyttä. Onko se tippunut joskus sun kädestä?
- Vdbdlso
Minulla on ollut naaras talvikko vajaa 4 kuukautta ja alussa hän välillä puri mutta sitten se lopetti sen mutta nyt hamsterini on alkanut purea kovaakin ja hän on todella kesy ja tulee helposti kädelle mutta puree, osaako kukaan sanoa mistä on kyse tai miten saisin se loppumaan.
- Emojiiiidude
Pureminen ja eläimen vähä käsittely taas riippuu kaupasta ja paljon niillä on sillä hetkellä muita eläimiä ja työntekijöistä (jos sieltä on ostanus). Ja tietty joillekkin kaupoille nää eläimet tulee luovutus iän saatua, jota ennen ne on ollut kasvattajalla (ja eläimiä ei edes pidetä kaupassa niin kauaan). Kasvattajastakin kannattaa ottaa selvää ja jotkut ei suostu edes ostamaan eläintä sellaiseslta kasvattajalta jolla on "paljon" muita eläimiä, juuri sen tietyn eläimen( vaikka sen hamsun) kunnon käsittelyn takaamiseksi olleen hyvä.
Toisinaan en ehkä itse veisi takaisin, koska olen kuullut sitäkin, että eläimellä on ollut joku huonosti, kuten sairaus tai muuta esim. eläin voi olla vaikka sokea ja ei nää onko se ruokaa vai mitä se on ja siksi käyttäytynyt agresiivisesti (en toki voi tietää juuri sinun tilannetta, mutta näinkin voi käydä). Ja jos siitä ei ole kauaa kun olet eläimen ostanut voi sillä olla stressiä myös.
Nään että julkaisusi on jo viimekuulta, mutta olisi kiva kuulla mitä tilanteelle tapahtui. :) - Nepsukka234
Ei tarvitse pelätä. Mun hamsterin otin syliin ekan kerran ja se rimpuili. Pelkäsin itse alussa että se putoaa. nnt se suostuu tulemaan syliin
Nyt se on 5kk 2viikkoa vanha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466