Miksi "pönkkäpuut" turhentamassa?

JeesusOnAinutTie

Tärkein kysymys kristitylle on, luottaako hän yksin Kristukseen.

Varmaa on, että Jumala inkarnoitui ihmiseksi Kristuksessa Jeesuksessa.

Ja syynkin miksi näin tapahtui, pitäisi olla jokaiselle tunnustavalle kristitylle selvä. Tätä ihmisrksi inkarnoituneen Jumalan tuskan ja veren täyttämää tapahtumassrjaa kutsutaan nimellä EVANKELIUMI.

Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainoan poikansa, ettei YKSIKÄÄN joka häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkiden elämän.

Häneen uskoo? Mitä se on?

Käytännössä usko Kristukseen merkitsee syntien sovitusta, anteeksiantoa. Usko merkitsee luottamusta Jumalan lupausten täyttymistä. Uskon siis sen, että minkä Jumala on sanassaan luvannut, sen hän Kristuksessa Jeesuksessa täyttää.

Jos ihminen ei usko rikkoneensa Jumalan tahtoa, silloin hän ei myöskään tarvitse evankeliumia. Hän menee synteineen katumattomana helvettiin.

Toki hän voi mennä myös katuvaisena helvettiin, mikäli hän tuntee toimineensa väärin, mutta ei usko Kristuksen sovittaneen hänen syntejään.

Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut. Tämän monimutkaisemmasta asiasta ei ole kysymys.

Tutki Raamatusta miten Jeesus toimi kansansa keskellä. Mitä Jeesus omalla esikuvallaan opetti meille. Jeesus sanoo, rakasta lähimmäistäsi kuten itseäsi.

Jeesus rakasti meitä niin paljon, että hän antoi verensä ja henkensäkin maksuksi (lunastushinnaksi) meidän tekemistämme synneistä. Jeesus kärsi viattomassa ruumiissaan meidän syntiemme rangaistuksen, että meillä rauha olisi. Jeesuksen haavojen kautta me olemme tulleet parannetuiksi. Sovitetuiksi synneistämme ja rikoksistamme Jumalaa vastaan.

Nyös rikokset lähimmäisiämme vastaan, ovat rikoksia Jumalaa vastaan.

6

397

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JeesusOnSyntiesiSovitus

      Kun tunnet kristitty kiusauksia näytellä jotakin parempaa kun oikeasti olet, niin muista kuinka valtavat tuskat Jeesus kärsi sovittaessaan sinun syntisi. Älä teeskentele, älä näyttele, vaan tunnusta syntisi, ja ota vastaan syntiesi anteeksianto.

      Syntien anteeksianto tekee hyvin iloiseksi. Kiitolliseksi Jeesusta kohtaan, joka rsskaslla uhrillasn sovitti koko syntivelkani. Hallelujaa!

    • Aamen_Maranata

      Sinulle jolla ei mielestäsi ole syntiä, etkä siksi tarvitse syntiesi sovittajaa ja anteeksiantoa, sinulle terveiset. Rukoile Jumalalta Jeesuksen nimessä parannuksen armoa ja pelastusta omalle kohdallesi.

    • AvaajanRukous

      Ja sinulle terveiset, joka uskot voivasi sovittaa osan synneistäsi itse, esimerkiksi ahkeralla anteeksianomisilla henkilöiltä joita vastaan et ole rikkonut.

      Tai uskot vähentäväsi syntivelkaasi olemalla oikein uskollinen yhdistyksesi sääntöjen mukaan elävä ihminen.

      Teille kaikille terveiset, JEESUS RIITTÄÄ. Koko velkasi on jo maksettu, kun sinä usot sen, sinä omistat sen. Tämän kalliin Kristuksen lahjavsnhurskauden.

      Älä petä itseäsi kuvittelemalla voivasi vähentää syntivelkaasi omilla tekemisilläsi, tai kuulumalla johonkin valiojoukkoon. Älä usko valheita valiojoukosta, se on petosta. Usko Jeesukseen niin sinä pelastut.

    • uusiaoppejakin

      Kyyyyllä aina hiotummin saa olemattomat syntinsä anteeksi puhujan kaulasta ja mitä kauempaa hää on saapunut sen parempi.

      ja sellainen anteeksisaaminenkin kestää melkein iltaan asti, toisin kuin omien puhujien kaulasta saadut joiden kanssa ei tahdo kotiin asti selvitä.

    • Benhardilainen

      Jeesus sä ainoa anteeksiantaja
      heikkojen auttaja
      uupumaton ...

      • " Ben "
        -
        Taivaassa ratki taivaassa …
        -


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe