Eivät kutia ollenkaan. Punasia on kaikki paitsi kivespussissa ja peniksessä olevat. Lääkäri ei ainakaa epäile syyhyä, eikä oo tarttunu muihin perheessä yli kuukauden jälkeen.
Kortisonia on pistetty viikon ajan mutta ei oo lähteny haaroista yhtään pois ja sormiin tullu uusia pieniä.
Ainoastaan kyynärpäistä alkaa lähteä ku kortisonista kuivunu ja siitä repiny.
Ei oo missään muualla. Oisko mitää ideaa. Seuraava lääkäri ku kortisonikuuri loppuu.
Outoja näppyjä haaroissa, kyynärpäissä ja käsissä
1
376
Vastaukset
- käsi_ihottuma_koettu
Iho-oireissa voi olla syynä vaikka mikä. Itse ihon ongelmat ja reaktiot, kuten juuri erilaiset loiset ja allergiat (kosmetiikka!!!). Psyykkiset tekijät (itse sain keväällä käsin ja jalkoihin pientä syheröä, joka helpotti oitis, kun stressi helpotti). Iho-oire voi olla myös reaktio johonkin sisätautien alan ongelmaan.
Toivottavasti olet miettinyt mahdollisia allergeeneja. Jollet ole vielä allerginen, niin rikkonaisen ihon kautta allergisoidut nopeasti. Eli käytä mahdollisimman vähän mitään kosmetiikkaa ja siirry allergiatuotteisiin heti. Sitten kun iho on täysin ehjä, voit taas varovasti käyttää normaaleja tuotteitakin. Iho "muistaa" ja ylireagoi vielä pitkään pahan ihottuman parannuttua, joten joudut olemaan varovainen. Jos ihottumaa on sormien kosketuspuolella, niin veikkaisin allergiaa. Onpa se sitten syy tai seuraus.
Täsmävastausta kirja Iholla (Yael Adler) ei anna, mutta kertoo paljon siitä, miten ihmeellisesti iho toimii. Suosittelen! Voit varata sen kirjastosta, jollet halua ostaa. Kirja on hauskasti kirjoitettu ja nopea lukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko212181Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162153Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1561738Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82231261Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861124Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98914Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70852- 80843