MITEN TOTUTAN PENNUN KOIRAAN

Isabel

Hankin juuri kissanpennun, se on nyt 10 vkoa ja ollut meillä 3 päivää. Meillä on myös 14 vuotta VaNha:) Bordercollie, joka on kuuro ja jonka näkökin hieman reistailee. Kissa ei ennen meille tuloa ollut nähnyt koiria, ja se pelkääkin koiraa todella, pelko on nyt hieman laantunut, mutta edelleen kissa sähisee aina kun koira lähestyy ja tarjoaa kynttä jos puolisokea koira liian lähelle eksyy. Koirahan on rotua joka ei ole aggressiivinen muille eläimille, tosin kyllä sekin murisee kun saa kynnestä kounoon. Olen totuttanut eläimiä toisiinsa, kissa luottaa minuun ja uskaltaa lähestyä koiraa kun rohkaisen ja/mutta kaikki menee hyvin niin kauan kun koira ei liiku..;) Kummatkin ovat minulle yhtä rakkaita, enkä haluaisi jakaa aikaani niiden kesken. Kysynkin kokemuksia tottuuko pentu aikaa myöden koiraan vai voiko aggressiivisuus(pelko) olla pysyvää. Miten voisin totuttaa pentua koiraan? Kiitos jo etukäteen:)

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miréla

      Hei,

      kyllä pentu tottuu koiraan, älä siitä murehdi! Turhan nuorena pentu on kyllä emoltaan viety =( Minun koirani ei ainakaan murise edes silloin, kun kynnestä saa. Se on opettelu kysymys. Koirasi sietokyky puntaroidaan nyt tulevina viikkoina. Toivottavasti ei satu mitään ikävää.

    • Pahimmassa tapauksessa koira saattaa heittää kissan todella pitkälle eli varovaisuutta. Älä laske kissaa
      heti alkuun koiran nenän eteen näytät vaan vähän sylistä ja kato miten se reagoi.

    • moon

      Tämä voi olla vähän vaikeampaa koska pentu on juuri viety äidiltään kriittisimmässä vaiheessa sen sosiaalisen kehityksen puolesta. Juuri 8-12 viikon iässä kissa oppii suhtautumaan toisiin kissoihin jne. ja tässä iässä sen pitäisi saada olla emonsa kanssa. Liian aikainen emosta vieroittaminen voi johtaa kissan agressivisuuteen.
      Mutta tapahtunutta ei voi perua. Joten tehkää niin että pidätte eläimet erillään toisistaan ja silittelette niitä vuorotellen niin että toisen hajut tulevat tutuksi. Hajuilla on suuri merkitys kissojen maailmassa, joten jos haju on tuttu loput koirasta ei pelota niin paljon :)
      Pidä kissa sylissä ja anna koiran lähestyä teitä. Anna kissalle makupaloja ja kehu sitä kun se pysyy rauhallisena ja jos se alkaa sähistä komenna koira pois. Tähän tarvitaan aikaa ja kärsivällisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe